Reklama

Spotkanie z autorkami książki „Syberyjskie haiku” w Krasnogrudzie

W głowie Algisa roi się od pytań. Jego rodzina, by przeżyć na dalekiej i srogiej ziemi, będzie jeść zmarznięte ziemniaki, solić zupę łzami i pokrzepiać serce śpiewem. Nadzieję w rozpaczy przyniesie zesłańcom chór „Jabłuszka”.

Powieść graficzna „Syberyjskie haiku” autorstwa Jurgi Vile i Liny Itagaki ukazuje losy niejednego Algisa. Takie bolesne rodzinne wspomnienia o życiu na zesłaniu nosi w sercu wielu Litwinów. Nieopisane i nienarysowane odchodzą w niepamięć…

***

Jurga Vilė – ukończyła filologię francuską na Uniwersytecie Wileńskim oraz studia z zakresu sztuki filmowej w Paryżu. Pracowała przy produkcji filmów, była koordynatorem tłumaczeń na festiwalach filmowych, pisała artykuły krytyczne. Przez pewien czas mieszkała w Hiszpanii. Tam spisała swoją historię rodzinną, która przerodziła się w literacki debiut autorki – „Syberyjskie haiku”. Książka otrzymała liczne nagrody, została przetłumaczona na 8 języków, była prezentowana we Francji, Włoszech, w Niemczech, Indiach, Belgii i Szwecji. Na jej motywach grupa teatralna „Stalo teatras” wystawiła w 2019 r. spektakl, a obecnie powstaje film animowany.

Lina Itagaki – ukończyła studia licencjackie na kierunku gospodarka międzynarodowa na uniwersytecie w Tokio. Tam też studiowała język japoński. Później zainteresowała się rysunkiem i ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. „Syberyjskie haiku” to pierwsza książka ilustratorki. Zdobyła za nią wiele nagród i wyróżnień. Obecnie Lina pracuje jako wolny strzelec – tworzy ilustracje do książek dla dzieci i rysuje komiksy w ramach różnych międzynarodowych projektów. Jej prace biorą udział w światowych konkursach i wystawach.

źródło i fot.: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
oprac.: Paulina Tołcz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama