Reklama

Spotkanie autorskie z Janiną Osewską połączone z recitalem Karola Szmuksty Ponad 6 tys. zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Ksią…

Janina Osewska urodziła się i mieszka w Augustowie. Opublikowała tomy wierszy: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007),  Do czasu przyszłego=Until the time to come  (2019), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017), Jaśnienia (2020), Listy i stacje (2021).

Jej wiersze były tłumaczone na język: angielski, niemiecki, ukraiński, białoruski, litewski, czeski, mongolski, hiszpański, węgierski, turecki, francuski, serbski, a wiersz pt. „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki” doczekał się przekładów na piętnaście języków.

Publikowała w polskich pismach literackich, m.in. takich jak: „Twórczość”, „Fraza”, „Topos”, „Borussia”, „Wiadomości Literackie”, „Gazeta Olsztyńska”, „Gazeta Współczesna” oraz w USA, Australii, Litwie, Ukrainie, Turcji, Mongolii, Czechach, Libanie, Indiach, Serbii, na Węgrzech. Nagradzana w USA (2004, 2005), Irlandii (2015), Libanie (2019), Indiach (2019), Argentynie (2020,2021), Turcji (2021). Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2017, 2019) oraz Burmistrza Miasta Augustowa (2017) w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki. Nagradzana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020), Marszałka Województwa Podlaskiego (2020). Otrzymała tytuł Ambasador Augustowa (2021).

Wydała autorski album fotografii „Okruchy” (2011), który otrzymał nominację do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii w Polsce, prezentacjach cyfrowych (Australia, Hiszpania, Grecja, Izrael, Portugalia) i miała ponad 20 wystaw indywidualnych.

W 2019 roku założyła Fundację Słowo i Obraz, której jest prezesem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, The World Academy of Art and Culture i jest członkiem honorowym Maison Naaman pour la Culture w Libanie.

Reklama

Karol Szmuksta to absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, filii w Białymstoku, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym oraz Edukacji Artystycznej. Jest korepetytorem w Chórze Miasta Białegostoku. Aktywnie współpracuje z lokalnymi ośrodkami kultury oraz z wieloma muzykami sceny białostockiej. Prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci.

Justyna Sawczuk o tomie „Listy i stacje” Janiny Osewskiej:

– Ten tom jest jak podróż, a zarazem zaproszenie do intymnego świata. Janina Osewska – niczym przewodniczka – oprowadza czytelnika po kolejnych stacjach: pobliżach – pełnych ciepłych wspomnień, znajomych zakątków, miejsc, w których mocniej czuje się upływ czasu, Dublinie – tętniącym życiem, gdzie historia splata się ze współczesnością, a samotność czai się w tłumie, Sopocie – gdzie potęga morza uwypukla kruchość człowieka, a egzystencjalne pytania wybrzmiewają w myślach. Piękny, poruszający, osobisty tom. Poetycki pamiętnik z zatrzymanymi kadrami z życia.

Więcej informacji na stronie internetowej Książnicy. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

źródło: Książnica Podlaska w Białymstoku
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama