Sposoby na szybkie (i efektowne) odświeżenie swojego tarasu lub balkonu!

Balkon i taras to nasza prywatna oaza spokoju. To w tym miejscu odpoczywamy po ciężkim dniu, to ta przestrzeń umila picie popołudniowej kawy i czytanie ulubionej powieści. 

Aranżując nasze “M4”, z pieczołowitą starannością planujemy, jak rozmieścić doniczki, światełka i krzesła na niewielkim balkonie. Całe przedsięwzięcie wymusza na nas poszukiwanie kreatywnych rozwiązań, które nie nadwyrężyłby naszego budżetu i zminimalizowałby ryzyko wpadki. 

Zadanie to tylko pozornie wydaje się trudne. Poniższe, modne ozdoby wiosenne oraz szybkie i mało kosztowne sposoby odświeżą Twój balkon, przygotowując go na najbliższe, gorące tygodnie

A może by tak zmienić… podłogę?

Brzmi jak zadanie trudne, kosztowne i wymagające pracy specjalisty? Nic bardziej mylnego! Podłogę na tarasie możemy zmienić w zaskakująco szybki i łatwy sposób, wybierając panele na zatrzask.

Ostatecznie, bez względu na to jaką formą i materiał wybierzesz, pamiętaj, że wybrana forma musi być odporna na czynniki atmosferyczne – w tym na opady deszczu, śniegu i na promieniowanie UV. Wśród możliwości, oferowanych przez producentów, możesz zdecydować się na:

  • Klinkier, który wyróżnia się trwałością i odpornością na pękanie. Propozycja ta jest doskonała na tarasy i balkony, które narażone są zarówno na wysokie temperatury i zalegający śnieg.
  • Drewno, będące jednym z najefektywniejszych i najbardziej estetycznych materiałów. Ta popularna alternatywa dla płytek wykonana jest z trwałych odmian – np. modrzewiu, cumaru lub lapacho. Największą wadą drewna, jest konieczność stosowania systematycznej pielęgnacji, sprowadzanej do regularnej impregnacji. Sam materiał ma tendencje do puchnięcia i pękania, co z kolei równoważy przepiękne wykończenie, nawiązujące do stylu rustykalnego lub boho. 
  • Trawa – ekstrawagancja oryginalna i ciekawa propozycja, zalecana zwłaszcza w przypadku tarasów i balkonów ulokowanych na parterze. Rozwijana trawa, kupowana na metry i pakowana w formie rolek, jest zdecydowanie najtańszą i najłatwiejszą formą dekoracji. Tak wyłożony “zielony dywan” odporny jest na deszcz, zlegającą wilgoć, śnieg i wysokie temperatury. Z pewnością pokochają ją także zwierzaki i najmłodsze urwisy. 

Nie zapomnij o dodatkach!

Reklama

Największą moc mają niepozorne dodatki, które pozwalają nadać naszym tarasom i balkonom określonego, wyrazistego stylu. Odpowiedni dobór kolorów, fasonów i form tworzy np. balkon w stylu francuskim, taras inspirowany słoneczną Toskanią lub surowym stylem loftowym. Ostatecznie, nawet niewielkie, tanie i minimalistyczne akcenty, odświeżą przestrzeń za balkonowymi drzwiami. 

W jaki sposób to zrobić?

  • Kup nowe doniczki i nadaj swoim roślinom odświeżonego designu. Stare, popękane i brudne obudowy na drzewka i krzewy wymień na formy gliniane, drewniane lub ceramiczne. Zwróć uwagę, czy doniczka jest stabilna i odporna na czynniki zewnętrzne – zarówno dużą wilgotność, jak niskie temperatury. 
  • Zrób zielnik, który stworzysz z kilku, niewielkich doniczek, przymocowanych do np. starej, drewnianej drabiny. Wypełniając je nasionami wbij w ziemię niewielkie tabliczki z dokładnym opisem zawartości. 
  • Na ławach i krzesłach rozstaw kolorowe poduszki – z lnu, jeśli nawiązujesz do tylu rystykalnego lub atłasu – jeśli uwielbiasz nurt glamour. Wisienką na torcie będą pledy lub koce, którymi opatulisz się podczas chłodniejszych wieczorów. 
  • Postaw niewielkie drewniane skrzyneczki, w których przechować tekstylia, dekoracje z drewna na ogród lub drewniane figurki, które przyozdobią puste przestrzenie.
  • Rozwieść girlandy lub kup niewielkie lampiony. Drewniane, rustykalne lampiony z witrażami, przepięknie skomponują się z masywnymi, grubymi i kolorowymi świecami. Co bardziej kreatywna dusza może rozwiesić niewielkie, szklane lampiony na drabince lub ścianie elewacji (wykorzystując przy tym niewielkie, niskie świeczki). 

A wisienką na torcie będą…kwiaty!

Na Twoim tarasie lub balkonie nie może zabraknąć kwiatów, które są ukłonem w kierunku tropikalnych dżungli i bujnych ogrodów. Wybierając więc kwiaty, krzewy i drzewka, zwróć uwagę na ich docelowe miejsce, poziom nasłonecznienia i klimat, który może być wyjątkowo dużym wyzwaniem. 

Pamiętaj, że polskie zimy bywają trudne i długotrwałe, a lato jest krótkie i intensywne. Dobierając rośliny weź pod uwagę, że będziesz musiał przenieść je do wnętrza, np. jeśli pogoda spłata figla i warunki staną się zbyt uciążliwe. Wśród najpopularniejszych okazów wymienić należy m.in. surfinie, lobelie, petunie i fuksje, które mimo swojej niepozorności, zachwycają kolorami i intensywnym zapachem. 

W przypadku wątpliwości – udaj się do ulubionego sklepu ogrodniczego i zadaj najbardziej trapiące Cię pytania. Specjaliści pomogą Ci dobrać rośliny, uwzględniając trudy naszego klimatu, kierunek, na który wychodzi balkon oraz Twoje, ogrodnicze umiejętności.  Zainspirowaliśmy Cię do zmian? Zobacz wiosenne artykuły od Pm-m.pl i odśwież swój balkon j