Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii
Michał Naczas, lekarz geriatra, który od ponad trzech lat opiekuje się pacjentami oddziału psychogeriatrii suwalskiego szpitala, przedstawił wykład dotyczący znaczenia aktywnej terapii w psychogeriatrii. Ukazywał w nim istotę problemów, z jakimi zmagają się starsi pacjenci oraz dowodził, w jaki sposób na poprawę ich życia wpływa terapia.
– Moje wystąpienie dotyczy form i zalet terapii w psychogeriatrii. Myślę, że każda forma podnoszenia kwalifikacji jest ważna. Takie spotkania, jak dzisiejsze, prezentują nasze doświadczenia i poglądy, możemy też porozmawiać o problemach terapeutycznych, z jakimi się zmagamy – mówił bezpośrednio przed prelekcją.
Pozostałe wykłady poświęcone były m.in. związkowi między psychoterapią a duchowością chrześcijańską, zaletom terapii zajęciowej, ornitologii terapeutycznej, a także treningowi uważności. Odbyły się również warsztaty z relaksacji w terapii – znaczenia prawidłowego oddechu oraz w „Tai chi Chuan jako bezpiecznej formy rekreacji ruchowej”.
W piątkowym spotkaniu uczestniczyli również m.in. Anna Rzemek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Waldemar Kwaterski, radny wojewódzki i dyrektor szpitala w Sejnach, Bogdan Minkiewicz, zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
Cezary Rutkowski
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krystian Guzewicz
Źródło: Urząd Marszałkowski