Reklama

Smaki Podlasia 2019 – Będzie Pysznie!

Smakami Podlasia można będzie się w tym roku delektować w niedzielę, 14 lipca od godziny 11.00 do 17.00 . Oczywiście w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Tym razem tematem przewodnim będzie mleko. W programie między innymi pokazy wyrobu masła i sera oraz konkurs na najlepszy sernik. Do wygrania – 1000 zł. Imprezie po raz pierwszy towarzyszyć będą Targi EkoSmaki Podlasia.

W trakcie tegorocznego festynu można będzie zobaczyć jak dawniej ludzie radzili sobie z przetwarzaniem mleka. Będą pokazy tradycyjnego wyrobu masła, śmietany, kefiru, maślanki, czy sera podpuszczkowego ale też przygotowywania z produktów mlecznych ciast, pączków czy naleśników.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej pokaże swoją kolekcję zabytkowych przedmiotów służących dawniej do przechowywania i przerabiania mleka. Są w niej drewniane maselnice, skopki, cedzaki, czy formy do sera. Ekspozycję etnograficzną uzupełnią przedmioty i materiały informacyjne z Muzeum Mleka w Grajewie.

Na smaki przyjadą też hodowcy z żywym inwentarzem. Przywiozą naszych czworonożnych przyjaciół, dzięki którym możemy się cieszyć smakiem mlecznych dań: kozy i krowy, wśród nich polską czerwoną. To najstarsza słowiańska rasa bydła, na początku XX wieku bardzo popularna, dziś chroniona.

Trudno wyobrazić sobie Smaki Podlasia bez konkursu kulinarnego, a skoro tematem przewodnim jest mleko, tym razem miłośnicy podlaskiej kuchni będą ze sobą rywalizować w konkursie na najlepszy sernik. Zwycięzca otrzyma nagrodę o wartości 1000 złotych. Dwie kolejne kategorie konkursowe to: tradycyjna podlaska potrawa i tradycyjny napitek. W każdej z tych kategorii można zdobyć nagrodę o wartości 500 złotych.

Mleczne smaki uzupełnią: kiermasz sztuki ludowej i regionalnych potraw, pokaz tłoczenia oleju i, tradycyjnie już, opowieść znanego aktora Ryszarda Dolińskiego o bimbrownictwie. O oprawę muzyczną zadba Kapela Miód Na Serce z Łomży, a imprezie po raz pierwszy towarzyszyć będą Targi EkoSmaki Podlasia. Przyjedzie trzydziestu wystawców. Potwierdzeniem ich umiejętności w wytwarzaniu zdrowej żywności są certyfikaty i nagrody. Na ich stoiskach można będzie nie tylko kupować, ale też degustować wędliny, sery, miody, potrawy z ziemniaków, czy specjały kuchni tatarskiej.

Wstęp na tegoroczny festyn jest bezpłatny, ponieważ przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Reklama