Słuchanie audiobooków i oglądanie filmów przyjemnym sposobem na naukę języka

Język angielski w ostatnim czasie stał się jednym z najistotniejszym przedmiotów w szkołach i trudno się temu dziwić. Internet praktycznie otworzył granice na cały świat, gdzie „urzędowym” sposobem komunikowania stał się właśnie język angielski. Niektórzy przyswajają go szybciej, a inni mają z tym małe problemy. Należy jednak przyznać, że  w dzisiejszym świecie każdy powinien bezwzględnie przynajmniej spróbować przyswoić go w największym możliwym stopniu.

Na szczęście istnieje wiele różnych, przystępnych sposobów nauki, a jednym z nich, o którym bardzo często zapominamy, jest słuchanie. Audiobooki po angielsku, filmy lub ostatecznie rozmowy z innymi osobami mogą w przystępny i naturalny sposób przyspieszyć proces nauki. W końcu dokładnie w ten sam sposób uczymy się swojego rodzimego języka. Słyszymy, słowa wypowiadane przez rodziców oraz najbliższe otoczenie i chłoniemy wszystko niczym gąbka. Oczywiście im człowiek jest starszy, tym trudniej jest się uczyć w ten sposób, ale to nadal jeden z najprzyjemniejszych sposobów do nauki, bo praktycznie zawsze łączy przyjemne z pożytecznym.

Słuchanie audiobooków oraz podcastów

Jeżeli uczyć się języka, to przede wszystkim z książek. To tam można natknąć się na najczystszą, najbardziej pozbawioną błędów formę danego języka. Nie muszą to być książki związane z nauczaniem. Wystarczy wybrać coś interesującego i puścić w tle podczas przygotowywania obiadu lub porannego joggingu. Zawsze znajdzie się odpowiedni moment na posłuchanie audiobooka. Dla początkujących zaleca się coś prostego – nawet dla dzieci. Wtedy można liczyć na prostsze słownictwo, które ma być zrozumiałe dla młodszych odbiorców, którzy nie mają jeszcze tak bogatego zasobu słów. Z czasem można przechodzić na coraz wyższe poziomy, ostatecznie odsłuchując już pełnoprawnych klasyków, które pozwolą w znacznym stopniu ubogacić swój zasób słów.

Audiobooków można poszukiwać na popularnych darmowych portalach internetowych jak:

  • Project Gutenberg,
  • Story Nory,
  • OpenCulture,

Reklama

ale także w lokalnych bibliotekach, które regularnie powiększają swoje zasoby (także cyfrowe). W ten sposób uda się zdobyć nie tylko jakikolwiek audiobook, ale coś, co rzeczywiście może zainteresować.

Jeżeli audiobooki wydają się zbyt dużym wyzwaniem, zawsze można sięgnąć po powszechnie dostępne podcasty. Ten format publikacji w ostatnich latach ogromnie zyskał na popularności, przenosząc cześć treści z Youtube’a do słuchawek, co spotkało się z bardzo dobrym odbiorem zainteresowanych. Takie platformy jak Spotify , iTunes, Google Podcasts udostępniają ogromną liczbę darmowych podcastów w języku angielskim. Wystarczy tak samo, jak w przypadku książek, wybrać interesującą tematykę i słuchać.

Oglądanie filmów, a przyswajanie języka

Praktycznie wszyscy, którzy wychowali się na anglojęzycznych filmach z napisami, znacznie lepiej władali językiem w porównaniu do swoich rówieśników. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że mowa o filmach z oryginalną ścieżką dźwiękową. Wersja z lektorem najczęściej znacząco wycisza kwestie mówione, co utrudnia przyswajanie słów.

To zdecydowanie najprzyjemniejszy sposób nauki języka, który będzie szczególnie interesujący dla fanów kinematografii. W czasach Netflixa, HBO GO, czy Amazon Prime Video, które biją w kraju rekordy popularności, nie ma najmniejszego problemu z dostępem do ogromnej liczby takich produkcji. Wystarczy po prostu wybrać interesujący tytuł i w ustawieniach zmienić na oryginalną ścieżkę dźwiękową z napisami. W tym przypadku przyswajanie języka jest o tyle prostsze, że jednocześnie słyszy się dane słowa, a napisy przedstawiają ich znaczenie. Bez względu na to, czy ktoś będzie się skupiał na tym, żeby przyswajać jak najwięcej języka, czy nie, to i tak z czasem jego zasób słów zacznie się samoczynnie poszerzać.

Dlatego zdecydowanie warto zawsze sięgać po filmy oraz seriale z napisami. Po pierwsze, oferują pierwotną, niezmienioną tłumaczeniem wersję (czasem występują różnice), a po drugie można uczyć się języka. Jeżeli ktoś przyzwyczaił się do dubbingu oraz lektora, a czytanie ograniczył do przeglądania sieci, to początkowo może mieć problem ze skupieniem. Jednak po kilku chwilach zapomina się o tym i ogląda daną produkcję bez żadnych utrudnień.

Jeżeli ktoś interesuje się filmami lub serialami i chciałby poprawić swoje umiejętności językowe, to zdecydowanie warto spróbować tego sposobu.