Reklama

Skoki o tyczce tuż pod ratuszem

Międzynarodowa impreza sportowa już w pierwszą niedzielę lipca 2019 roku. Na Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki zmierzą się medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy w lekkiej atletyce.

Impreza lekkoatletyczna z udziałem znakomitych sportowców w Białymstoku organizowana jest po raz drugi. Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki odbędzie się 7 lipca 2019 roku. W nietypowej jak na wydarzenie sportowe przestrzeni, na trzech specjalnie zaaranżowanych arenach, rozegranych zostanie pięć konkurencji: pchnięcie kulą kobiet i mężczyzn, skok wzwyż kobiet i mężczyzn oraz skok o tyczce mężczyzn.

– Zawody wpisały się w kalendarz ogólnopolski, ale i europejski. To się przekłada  na zainteresowanie zawodników zagranicznych. Jeżdżąc po Polsce kiedy mówię o Mityngu w Białymstoku i pokazuję zdjęcia z ubiegłego roku przy piękniej pogodzie, przy pięknych trybunach, przy całym przygotowaniu przepięknego Rynku Kościuszki, to zainteresowanie automatycznie rośnie. Pierwsza edycja stała na niesamowitym poziomie pod względem podejścia, widowiska, szczególnie zabawy, bo o to w lekkiej atletyce chodzi – powiedział Marcin Rosengarten, dyrektor sportowy zawodów.

Na niespełna miesiąc przed zawodami zdradził pierwsze nazwiska sportowców, którzy zawitają do Białegostoku. Podkreśla, że polskie gwiazdy lekkoatletyki, które będą mierzyć się z wysokościami i odległościami w towarzystwie medalistów olimpijskich, mistrzów świata i Europy.

W pierwszej edycji tej imprezy – w maju 2018 r. – na bardzo wysokim poziomie sportowym stał konkurs pchnięcia kulą mężczyzn. I w tym roku nie zabraknie triumfatora sprzed roku – Darlana Romaniego. Brazylijczyk w ubiegłym roku zwyciężył w Białymstoku bijąc wynikiem 21,94 m rekord Ameryki Południowej, a w dalszej części sezonu poprawił go, dochodząc do 22 m.  O rewanż będzie się starał Michał Haratyk – polski Mistrz Europy ze stadionu i hali, który w czerwcu 2018 roku rezultatem 22,08 m poprawił rekord Polski. Stawkę kulomiotów powinni uzupełnić m.in. O’Dayne Richards  –  brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2015 roku z Pekinu, który przed dwoma laty ustanowił swój najlepszy dotychczas rezultat  –  21,96 m, będący rekordem Jamajki. Rekordzistą Rumunii (21,06 m) jest z kolei Andrei Gag, który w 2016 roku był halowym wicemistrzem świata.

Równie ciekawie zapowiada się rywalizacja pań w pchnięciu kulą. Nie powinno zabraknąć triumfatorki z Rynku Kościuszki sprzed roku Pauliny Guby. Kulomiotka od startu w Białymstoku wyśrubowała życiówkę do rewelacyjnego poziomu 19,38 m i sięgnęła po Mistrzostwo Europy w Berlinie. Ale jeszcze lepszymi rekordami życiowymi mogą pochwalić się zamierzające wystartować w Białymstoku: jamajska wicemistrzyni świata sprzed roku z Birmingham – Daniel Thomas-Dodd z wynikiem 19,48 m z kwietnia 2018 roku oraz Białorusinka Yulia Leantsiuk z wynikiem 19,79 m. Białostoczanie szczególnie kciuki powinni zaciskać za rekordzistkę Polski do lat 23 z wynikiem 18,48 m – Klaudię Kardasz. Przedstawicielka miejscowego Klubu Sportowego Podlasie osiągnęła już w tym miesiącu minimum uprawniające do startu w jesiennych mistrzostwach świata.

W skoku wzwyż wystąpi białostocka gwiazda lekkoatletyki – Kamila Lićwinko.  Zawodniczka przed rokiem na Rynku Kościuszki oczywiście była, ale startować w zawodach nie mogła. Medalistka halowych mistrzostw świata i Europy mocno pracuje nad powrotem na szczyt formy po narodzinach córki. Przed własną publicznością zmierzy się m.in. z mistrzynią Azji Svetlaną Radzivil.

– W zeszłym roku Mityng i cała organizacja zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Już wtedy moje nogi rwały się do skakania – przyznała w poniedziałek Kamila Lićwinko. – Mam nadzieję, że za niespełna miesiąc osiągnę taką formę, taką dyspozycję, że na Rynku Kościuszki przed swoją publicznością będę mogła skakać bardzo wysoko. Do tego czasu będę miała dwa starty, żeby się rozkręcić.

Wśród skoczków o powrót do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie stara się też inny podopieczny białostockiego trenera Michała Lićwinko – Sylwester Bednarek, który jeszcze przed dwoma laty zwyciężył w halowych mistrzostwach Europy. Na skoczni skoku wzwyż na Rynku Kościuszki zmierzyć się będzie mógł m.in. z Ilyą Ivanyukiem – brązowym medalistą Mistrzostw Europy sprzed 2018 roku i z Donaldem Thomasem – byłym mistrzem świata.

O najwyższe loty w stolicy Podlaskiego znowu zadbają tyczkarze. W centrum Białegostoku nie powinno zabraknąć oczywiście medalisty mistrzostw świata i Europy Piotra Liska. O zwycięstwo z polskim mistrzem powinien powalczyć Timur Morgunov – srebrny medalista Mistrzostw Europy w Berlinie 2018 z rekordem życiowym 6 m.

 

Program Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki

7 lipca 2019 roku, Rynek Kościuszki

  • godz. 11:00-12:00 – zabawa z lekkoatletyką, zajęcia dla dzieci i rodziców
  • godz. 12:00-13:00 – rozgrzewka zawodników przed zmaganiami
  • godz. 13:00-15:45 – zawody Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki w pięciu konkurencjach