Reklama

Siódme Dni Patronalne za nami

Białystok po raz siódmy świętował Dni Patronalne Miasta (24–28 września). Program obchodów, uwzględniający między innymi msze, procesję, konferencję naukową, wystawę fotograficzną i galę wręczenia „Michałów 2022”, pozwolił białostoczanom uczcić pamięć o błogosławionym księdzu Michale Sopoćce.

Tegoroczne Dni Patronalne rozpoczęły się w sobotę (24 września) od konferencji naukowej „Rodzina w myśl bł. ks. Michała Sopoćki” w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. W niedzielę (25 września) w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego została zainaugurowana wystawa fotograficzna związana z postacią księdza. Wystawę można oglądać do 30 września.

We wtorek (27 września) została odprawiona msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po której wyruszyła procesja z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki. Procesja przeszła ulicami miasta aż do Archikatedry Białostockiej. Mieszkańcy uczestniczyli też w czuwaniu.

W środę (28 września) na ulicach i skrzyżowaniach odbyła się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej wręczono nagrody „Michały 2022”. Tytuły trafiły do osób i podmiotów będących świadkami bożego miłosierdzia w swoim życiu i działaniu.

Tego samego dnia w Archikatedrze Białostockiej wystawiono relikwie księdza. Odprawiona została też msza w intencji mieszkańców pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego. Dniom Patronalnym towarzyszy Jarmark Jesienny, który potrwa do poniedziałku (3 października).

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem Białegostoku 15 lutego 2016 r. Wówczas Rada Miasta przyjęła stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona co roku Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki.

Kamila Bogacewicz

Reklama