Reklama

Sierpniowe koncerty

Przed nami sierpniowe wydarzenia związane z rocznicą Powstania Warszawskiego, setną rocznicą ustanowienia województwa białostockiego, którego stolicą został Białystok oraz rocznicą Powstania w Getcie Białostockim. Z tej okazji odbędą się w Białymstoku uroczyste koncerty, na które mieszkańców zaprasza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uroczystości poświęcone rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się w Białymstoku
1 sierpnia. W tym dniu na Rynku Kościuszki o godz. 19.00 rozpocznie się koncert „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy”. Przed białostocką publicznością zaprezentuje się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Podczas koncertu usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy utwory z ostatniej płyty zespołu „Płyń Wisełko” (2018). To piosenki opowiadające o codzienności ułanów, ich poświęceniu i tęsknocie, ale także radości i poczuciu humoru. W programie także m.in. „Pałacyk Michla”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Ułani, ułani”, „Białe róże” czy „O mój rozmarynie”.

To czas, kiedy wspominamy nie tylko walczących i poległych żołnierzy, ale też bezimiennych powstańców, którzy walczyli o wolną Warszawę i kraj – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zapraszam mieszkańców do udziału we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Pamiętajmy o bohaterach tamtych czasów.

Dzień później (2 sierpnia), z okazji 100. rocznicy ustanowienia województwa białostockiego ze stolicą w Białymstoku, odbędzie się koncert „Białystok naszą stolicą”. W centrum Białegostoku o godz. 20.00 wystąpi KAYAH Transoriental Orchestra.

Wydany w 2013 album „Transoriental Orchestra” to synergia żydowskich, słowiańskich, bałkańskich oraz perskich brzmień, w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno-jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej. Do współpracy przy pomyśle Kayah zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora i producenta muzycznego. Na płycie Kayah śpiewa po polsku, hebrajsku, arabsku, w jidysz i ladino.

W nawiązaniu do 76. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim 16 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się występ Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango. Koncert odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5 (wstęp wolny). Na koncercie pojawią się tanga w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej „Rebeki” urodzonego w Białymstoku kompozytora Zygmunta Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie.

Anna Kozłowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok