Reklama

Siatkówka na światowym poziomie

Takiej imprezy sportowej Białystok jeszcze nie miał. Przed nami kilka dni z siatkówką plażową na światowym poziomie. W czwartek, 23 czerwca w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” rozpocznie się międzynarodowy turniej Beach Pro Tour Futures Białystok 2022.

Rywalizacja odbywa się na trzech poziomach: Elite 16 oraz Challenge i Future. Ich punktem kulminacyjnym będzie finał z udziałem dziesięciu najlepszych drużyn.

– Ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o organizację wydarzeń siatkarskich i bardzo się cieszę, że Białystok może brać w tym udział, ponieważ Polska jest krajem, gdzie siatkówka trzyma się bardzo mocno – powiedział Lukas Laos, delegat Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV). –

W czwartek, 23 czerwca na dojlidzkim piasku odbędą się kwalifikacje do turnieju głównego, w których 16 duetów męskich i kobiecych powalczy o cztery wolne miejsca w turnieju głównym. Tam czeka już na nich 12 drużyn dopuszczonych m.in. na podstawie punktów w rankingu światowym. W tym gronie znalazły się również po cztery polskie pary męskie i żeńskie. Ponadto do gry na Dojlidach zgłosili się sportowcy z 21 innych krajów. To siatkarze ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Libii, Ekwadoru, Chile, Grecji, Nowej Zelandii, Niemiec, Litwy, Finlandii, Słowacji, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Izraela, Austrii, Czech, Węgier, Francji, Włoch.

– Przed nami bardzo duża impreza – zaznaczył Piotr Kapa, dyrektor turnieju Beach Pro Tour. – Przyjeżdża do nas po 28 drużyn damskich i męskich  z całego świata. Brakuje tylko par z Afryki, poza tym reprezentowane są wszystkie kontynenty.

W piątek i sobotę, 24-25 czerwca, rozgrywane będą mecze turnieju głównego. W niedzielę, 26 czerwca odbędą się finały.  Będą transmitowane w TVP Sport. Początek transmisji na żywo z Dojlid o godzinie 11:30.

– Zachęcamy mieszkańców Białegostoku, aby przychodzili na Dojlidy w barwach biało-czerwonych, ponieważ będziemy mieli cztery pary reprezentantek i reprezentantów Polski. Będzie komu kibicować – dodał Marcin Strządała, promotor turnieju Beach Pro Tour.

– To super okazja dla polskich duetów. W polskim turnieju Pucharu Świata może wziąć udział większa liczba par z Polski – podkreśliła Monika Brzostek, dyrektor sportowa turnieju Beach Pro Tour, jedna z najlepszych polskich siatkarek plażowych. – W Białymstoku zagra Jakub Szałankiewicz, postać bardzo dobrze znana w świecie siatkówki, medalista mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategoriach młodzieżowych oraz laureat czwartego miejsca mistrzostw Europy w kategorii seniorskiej. Będzie tez Katarzyna Kociołek, czyli wicemistrzyni Europy. Wśród zagranicznych zawodników mamy medalistów jedno-, dwu- i trzygwiazdkowych turniejów, ponieważ w zeszłych latach był inny ranking. Na pewno będzie to siatkówka na najwyższym poziomie. 

Turnieje Beach Pro Tour Futures w 2022 r. odbywają się w 24 lokalizacjach na całym świecie, m.in. Songkhla w Tajlandii, Gold Coast w Australii, Daegu w Korei Południowej, Subic Bay na Filipinach, Balikesir w Turcji.

W czwartek, 23 czerwca rozgrywki startują o godz. 9:00, będą trwały cały dzień do ok. godz. 21:00.

W piątek, 24 czerwca mecze rozpoczną się o godz. 8:30, potrwają przez cały dzień do ok. godz. 18:00.

W sobotę, 25 czerwca turniej startuje o godz. 9:00, a mecze planowane są do ok. godz. 18:30.

W niedzielę, 26 czerwca mecze rozpoczną się o godz. 9:00. Rozgrywki o trzecie miejsce przewidziane są na godz. 11:00 i 12:00. Finały kobiet zaplanowano o godz. 13:00, a finały mężczyzn o godz. 14:00.

Wstęp na plażę jest płatny. Na mecze Beach Pro Tour Futures Białystok 2022 na Facebooku w profilu Miejskoaktywni (https://www.facebook.com/Miejskoaktywni) można zdobyć bezpłatne wejściówki.

Zdjęcia: BOSiR

Artykuł Siatkówka na światowym poziomie pochodzi z serwisu Podlaski Sport.

Reklama