Reklama

Sezon imprez

Widowisko lekkoatletyczne w centrum miasta. Międzynarodowe zmagania siatkarskie, triathlonowe i w wyścigu kolarskim. Charytatywny bieg sztafetowy. Regularne rozgrywki amatorów w sportach drużynowych. To tylko część wydarzeń, które w tym sezonie może w końcu planować Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Po dwóch latach covidowych obostrzeń i ograniczeń kalendarz imprez BOSiR obfituje w moc wydarzeń sportowo-rekreacyjnych. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Tradycyjnie dużą uwagę koncentrujemy na najmłodszych. 1 czerwca razem ze służbami mundurowymi będziemy świętować Dzień Dziecka na Dojlidach. Tego samego dnia na Pływalni Rodzinnej młodzi pływacy będą mogli wystartować z rodzicami lub opiekunami w Rodzinnych Sztafetach Pływackich. To zabawa dla duetów w kilku wodnych konkurencjach. Tradycyjnie najlepsi otrzymują puchary oraz nagrody rzeczowe, a wszyscy pamiątkowe medale.

W czasie wakacji dzieci wypoczywać będą na Półkoloniach zorganizowanych w czterech turnusach dwutygodniowych. Stawiamy w nich na aktywny wypoczynek, dlatego głównym elementem będą niemal codzienne zajęcia na pływalni.  Zapisy zostaną przeprowadzone na początku czerwca 2022 r.

Do najważniejszych tegorocznych imprez należy zaliczyć lekkoatletyczny Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki, który odbędzie się 22 maja w centrum Białegostoku. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni rozegrane zostaną trzy konkurencje: skok wzwyż, skok o tyczce i pchnięcie kulą. To okazja do obejrzenia na żywo światowej czołówki sportowców, kibicowania, a także zdobycia autografów. To impreza dla całych rodzin. Tu można spotkać m.in. Piotra Liska – rekordzistę Polski w skoku o tyczce oraz utytułowanych kulomiotów Michała Haratyka i Konrada Bukowieckiego. Impreza będzie transmitowana w TVP Sport. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji współorganizuje ją z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.

O widowisko sportowe na najwyższym poziomie zadbają też goście Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”, który latem tętni życiem. Tradycyjnie już Dojlidy będą areną dużych międzynarodowych zawodów. W dniach 23-26 czerwca planowana jest kolejna odsłona Plaży Open. W tym roku organizatorzy postarali się o to, by rozgrywki w Białymstoku wpisać do kalendarza Beach Pro Tour, co oznacza, że obok polskich asów o laury i rankingowe punkty rywalizować będzie wielu siatkarzy i siatkarek z innych państw.

21 sierpnia Dojlidy i ulice wokół Ośrodka staną się z kolei areną zmagań cyklu Elemental Tri Series, czyli Mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie standard i sprint. Przy okazji odbędzie się wiele innych zmagań towarzyszących, na które można się zapisać przez stronę: https://triathlonseries.pl/zapisz-sie/.

Na miejskiej plaży odbędą się ponadto zawody dla amatorów grania na piasku: Turniej Beach Soccera oraz turnieje w ramach Letniej Grand Prix oraz BLS w siatkówce plażowej.

Na bieżnię Stadionu Lekkoatletycznego i teren Zwierzyńca w tradycyjnym czerwcowym terminie wraca bieg Ekiden Białystok (zapisy na stronie: www.slotmarket.pl). W weekend 11-12 czerwca odbędzie się ósma już edycja wydarzenia, w trakcie którego sport łączy się z działalnością charytatywną. 30% opłat startowych przeznaczanych jest na rzecz Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Pierwszego dnia wystartują sztafety dziecięce Ekiden Mini. Drugiego dnia odbędzie się Ekiden Białystok dla dorosłych. Do wyboru są dwa formaty:

  • sztafeta maratońska: 6-osobowe drużyny rywalizują na dystansie maratońskim (42 km i 195 m);  poszczególni zawodnicy pokonują odpowiednio: 7 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km + 5 km;
  • sztafeta 4×5, w której 4-osobowe teamy mają do pokonania łącznie 20 km (każdy z zawodników biegnie 5 km).

Kolejne biegowe święto w Zwierzyńcu organizowane wraz z Fundacją Białystok Biega planowane jest także dwa tygodnie później. W weekend 25-26 czerwca odbędzie się druga edycja Amatorskiego Mityngu Lekkoatletycznego. Na stadionowej bieżni dzieci i dorośli będą mogli wystartować w konkurencjach biegowych na różnych dystansach.

Na arenie w Zwierzyńcu odbędzie się także kilkanaście imprez o zasięgu wojewódzkim i krajowym. To m.in. Mityng Konstytucji 3 Maja, Mistrzostwa Województwa Podlaskiego LDK, Test Coopera, Otwarte Mistrzostwa Województwa U18 i U2, Mityng 65-lecia MKS Juvenia Białystok czy Mistrzostwa Polski LZS.

Przez cały rok realizujemy także nasz sztandarowy projekt Białostocka Liga Sportu, czyli amatorskie rozgrywki w czterech dyscyplinach: piłce nożnej, siatkówce, koszykówce i tenisie stołowym. Wspomnijmy tylko w tym miejscu, że w maju wystartuje piłkarska Liga Szóstek, która potrwa do października. A w weekend 14-15 maja odbędzie się turniej indywidualny w tenisie stołowym.

We wrześniu ulice Białegostoku znowu opanują kolarze w Wyścigu Narodów do lat 23. Startują w nim utalentowani młodzi kolarze z całego świata, którzy rywalizują w barwach reprezentacji narodowych.

Tradycyjnie w grudniu planujemy XXI edycję Świątecznego Nocnego Maratonu Pływackiego. To cieszące się dużą popularnością zawody pływackie na Pływalni Sportowej przy ul. Włókienniczej. Rywalizacja rozpoczyna się o godzinie 22:00, a kończy następnego dnia o 6:00 nad ranem. Przez osiem godzin pływacy starają się pokonać jak najdłuższy dystans. Puchary oraz nagrody rzeczowe otrzymają trzy zwycięskie drużyny oraz kobieta i mężczyzna z najdłuższym przepłyniętym dystansem indywidualnym.

Zdjęcie: BOSiR

Artykuł Sezon imprez pochodzi z serwisu Podlaski Sport.

Reklama