Reklama

Seniorzy Nie Przestają Pracować: 870 Tys. Aktywnych Emerytów w Polsce

W Polsce rośnie liczba seniorów aktywnie uczestniczących w rynku pracy. Dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że obecnie pracuje 872,6 tys. emerytów, co stanowi wzrost o prawie 52% w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Emerytura nie jest już końcem aktywności zawodowej, ale często nowym rozdziałem w życiu zawodowym wielu osób.

Dlaczego seniorzy decydują się na pracę?

Przyczyny powrotu lub kontynuacji pracy przez seniorów są różnorodne. Katarzyna Krupicka, rzeczniczka ZUS w województwie podlaskim, podkreśla, że „pracujących emerytów było ponad 575 tys. w 2015 roku, a obecnie liczba ta wzrosła do 872,6 tys. Zaskakująco, to kobiety częściej decydują się na dodatkowe zatrudnienie, stanowiąc 58,1% tej grupy.” Warto zauważyć, że na Śląsku dominują mężczyźni (52,7%). Średni wiek pracującego seniora to 67,5 roku, przy czym kobiety są młodsze o rok (66,3 roku), a mężczyźni starsi (69,2 roku).

Formy zatrudnienia i popularne branże

Seniorzy wybierają różne formy zatrudnienia. Najczęściej jest to umowa o pracę (38,4%), własna działalność gospodarcza (29,6%) oraz umowa zlecenie (26%). Co interesujące, 16% seniorów pracuje w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, co czyni go najpopularniejszym wyborem wśród seniorów we wszystkich województwach.

Regionalne różnice w aktywności zawodowej emerytów

  • Najwięcej pracujących emerytów znajduje się w województwie mazowieckim (16,4%) i śląskim (14,1%).
  • Najmniej aktywnych zawodowo seniorów mieszka w województwie opolskim (2,3%).
  • Mazowsze i Wielkopolska wyróżniają się największą liczbą pracujących seniorów na 1000 emerytów, odpowiednio 166 i 152 osoby.
  • Województwo zachodniopomorskie, śląskie i lubuskie mają najwyższy udział pracujących emerytów w ogólnej liczbie zatrudnionych w gospodarce, z kolei województwo podkarpackie ma najniższy.

Warto również pamiętać, że emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez obaw o zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń, o ile nie pobierają emerytury minimalnej. Ponadto, mają możliwość złożenia wniosku o doliczenie składek do emerytury raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia, co może zwiększyć wysokość otrzymywanego świadczenia.

Dynamiczny wzrost liczby pracujących seniorów w Polsce świadczy o zmieniającym się podejściu do roli seniorów w społeczeństwie oraz ich ważnej roli w gospodarce kraju.

Reklama

Reklama