SEAT – Przełomowa technologia komunikacji

Podczas trwającego w dniach 8-12 października w Londynie kongresu ITS (Intelligent Transportation Systems – „inteligentne systemy transportowe”) SEAT prezentuje model Leon wyposażony w najnowszą przełomową technologię opracowaną przez firmę SEAT w ramach badań nad nowymi formami interakcji między kierowcą a pojazdem.
Prototyp urządzenia powstał w Centrum Technicznym SEAT w ramach projektu Unii Europejskiej AIDE (Adaptative Integrated Driver-Vehicle Interface – „adaptacyjny zintegrowany interfejs kierowca-pojazd”). Celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa jazdy dzięki wykorzystaniu informacji generowanych automatycznie przez pojazd dotyczących otoczenia, pojazdu oraz kierowcy. Samochód wyposażony w taki inteligentny system może sam podejmować decyzje wpływające na bezpieczeństwo jazdy.
Oto kilka przykładów możliwości, jakimi dysponuje prototypowy Leon:
* Kiedy kierowca odrywa wzrok od jezdni, a pojazd wykryje zagrożenie, na desce rozdzielczej zapala się ostrzegawcza kontrolka i włącza się alarm dźwiękowy.
* Pojazd włącza alarm dźwiękowy i uruchamia wibracje kierownicy w razie wykrycia, że kierowca zasypia.
* Pojazd rozpoznaje jazdę po rondzie. Telefon zamontowany w samochodzie przyjmuje wówczas połączenia przychodzące, ale zawiesza je do chwili, aż pojazd opuści rondo.
autor: Bstok.pl
Źródło Seat

Reklama