Reklama

Samorząd województwa upamiętnił rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

88 lat temu odszedł jeden z ojców polskiej niepodległości, mąż stanu, polityk, geopolityczny wizjoner oraz pierwszy w historii Marszałek Polski i dwukrotny premier RP. W piątek, 12 maja pamięć Józefa Piłsudskiego uczcił Marek Malinowski, członek zarządu województwa, składając wieniec przed jego pomnikiem przy Rynku Kościuszki w Białymstoku.


– Marszałek Józef Piłsudski to człowiek, któremu my Polacy po 123 latach zaborów zawdzięczamy swoją wolność. Jego postać przypomina nam, że dbałość o sprawy własnego państwa powinna być dla nas priorytetem, szczególnie, gdy żyjemy w tak trudnych czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Niepodległość Polski, bezpieczeństwo kraju i obywateli – na te kwestię zwracał uwagę marszałek  – podkreślił Marek Malinowski.

Józef Piłsudski jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego, dzięki czemu w późniejszych latach mógł cieszyć się olbrzymim autorytetem i kształtować losy II Rzeczpospolitej. Po przeprowadzonym zamachu stanu, znanym w pamięci Polaków jako przewrót majowy, był nieformalnym przywódcą państwa polskiego i stał na czele Wojska Polskiego. Wcześniej, zanim powstała niepodległa Polska, był działaczem niepodległościowym walczącym w konspiracji z rosyjskim zaborcą, zesłańcem na Syberię, a gdy wybuchła I wojna światowa stał się legendarnym Komendantem stojąc na czele I Brygady Legionów Polskich walczącym na froncie.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama