Reklama

Samorząd województwa uczcił rocznicę zakończenia II wojny światowej

78 lat temu zakończył się jeden z najkrwawszych i najokrutniejszych konfliktów w dziejach ludzkości. W poniedziałek, 8 maja marszałek Artur Kosicki upamiętnił rocznicę pokonania III Rzeszy Niemieckiej przez koalicję antyhitlerowską, składając kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku.


Niestety II wojna światowa przyniosła olbrzymie straty w ludziach. Były one olbrzymie w porównaniu do I wojny światowej. Według źródeł historycznych liczyły one ponad 50 mln poległych, zamordowanych, zmarłych. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych.

Dla Polski zakończenie wojny było początkiem walki z nowym, sowieckim okupantem. Polskie terytorium w nowych granicach znalazło się pod kontrolą ZSRR. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Na odzyskaną wolność trzeba było czekać kolejnych ponad 40 lat.

Hołd żołnierzom, którzy oddali swoje życie w walce o zwycięstwo nad niemieckim okupantem, oddał również wojewoda Bohdan Paszkowski w obecności przedstawicieli służb mundurowych.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama