Samochody używane – jak kupić żeby nie żałować?

Reklama

Kupno pojazdu z drugiej ręki jest złożonym procesem, który należy podzielić na poszczególne etapy. Najważniejsze jest to, by kierować się rozsądkiem i nie wpaść w pułapkę nieuczciwych sprzedawców. O czym pamiętać, podczas zakupu pojazdu używanego?

Pułapki i częste błędy przy zakupie samochodu używanego

Zakup samochodu na rynku wtórnym, to złożony proces, do którego trzeba podejść rozsądnie, aby nie wpaść w różnego rodzaju pułapki i nie popełnić błędów, które w przyszłości mogą kosztować mnóstwo pieniędzy i nerwów. Czego zatem unikać?

  • Zakup samochodu bez sprawdzenia jego historii – to bardzo ważny element całego procesu zakupu auta! Raport z historią pojazdu zawiera takie informacje, jak wypadkowość, historię serwisową, prawdziwy stan licznik, obciążenia prawne, itd.
  • Pominięcie oględzin mechanicznych –  kupujący często opierają swoją decyzję tylko na wizualnym stanie samochodu. Ważne jest, aby przed zakupem zlecić dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przez niezależnego mechanika, który może ujawnić ukryte problemy, jak np. poważne usterki silnika czy układu zawieszenia.
  • Zakup pod wpływem emocji – bez dokładnej analizy potrzeb i wymagań, może prowadzić do niewłaściwej decyzji. Należy unikać pośpiechu i dokładnie przemyśleć zakup, porównując różne opcje i modele.
  • Zignorowanie kosztów eksploatacji – skupienie się wyłącznie na cenie zakupu, z pominięciem przyszłych kosztów eksploatacji, np.: zużycia paliwa, ubezpieczenia, przeglądów i napraw, to ogromny błąd. Najlepiej będzie wybrać model, którego utrzymanie będzie przystępne i adekwatne do możliwości finansowych.
  • Nie porównywanie cen podobnych modeli samochodów u różnych sprzedawców – to kolejny błąd! Warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie, czy cena pojazdu jest konkurencyjna i adekwatna do rynku. To może pomóc w negocjacjach ze sprzedawcą i uzyskaniu lepszej oferty.
  • Kupno auta z zagranicy bez sprawdzenia jego przeszłości – pojazdy sprowadzane mogą mieć niejasną historię lub zapisany udział w poważniejszych wypadkach. Dlatego, bardzo ważne jest to, aby zweryfikować ich historię, a nawet przeprowadzić oględziny z rzeczoznawcą lub mechanikiem.
  • Akceptacja niejasnych warunków sprzedaży – należy unikać sytuacji, w których umowa kupna-sprzedaży jest niejasna, niekompletna lub nie zawiera wszystkich informacji. Podpisanie dokumentów, bez dokładnego zapoznania się i zrozumienia ich zawartości, może prowadzić do licznych problemów w przyszłości!

Co sprawdzić przed zakupem używanego auta?

Zakup samochodu na rynku wtórnym wymaga dokładnej weryfikacji różnych aspektów:

Historia pojazdu – raport zawiera informacje o przebiegu, wypadkach, czynnościach serwisowych i wiele innych danych, które pozwolą lepiej poznać samochód.

Dokumentacja – sam raport historii pojazdu nie wystarczy. Należy sprawdzić również dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, upewnić się, że numer VIN jest zgodny z dokumentami, ważność badania technicznego i polisy OC oraz historię ubezpieczenia. Dobrą praktyką, jest także weryfikacja pochodzenia w bazie pojazdów skradzionych.

Stan techniczny – należy dokładnie sprawdzić silnik, czy pracuje równo, czy nie ma wycieków, a poziom płynów jest odpowiedni; układ napędowy – skrzynię biegów, sprzęgło oraz cały układ podczas jazdy, aby upewnić się, że działają płynnie; zawieszenie – stan amortyzatorów, sprężyn, łączników stabilizatora i innych elementów zawieszenia; hamulce – stan klocków i tarcz hamulcowych oraz działanie układu hamulcowego; opony – ich zużycie i wiek.

Stan wizualny – zwłaszcza karoserię w dobrym świetle, aby wykryć rdzę, zarysowania, wgniecenia i różnice w odcieniach lakieru, które mogą wskazywać na naprawy po kolizji oraz wnętrze, czyli stan tapicerki, deski rozdzielczej, elementów sterujących – wszystko powinno być w dobrym stanie i działać prawidłowo.

Jazda próbna – auto trzeba sprawdzić w jeździe testowej, zwłaszcza jego reakcję na przyspieszenie, hamowanie, zachowanie na zakrętach oraz pod kątem wszelkich nietypowych dźwięków, które mogą wskazywać na problemy z poszczególnymi układami lub podzespołami.

Jak sprawdzić historię i stan techniczny używanego pojazdu?

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo proste! Wystarczy sprawdzić numer VIN (Vehicle Identification
Number) pojazdu w ogłoszeniu, dokumentach i na karoserii, a dalej na jego podstawie wygenerować raport w wybranej bazie danych.
W serwisie Autoplac.pl już po kliknięciu w numer VIN pojazdu z ogłoszenia, zostaniecie przeniesieni do
zaprzyjaźnionego serwisu, który wygeneruje dla Was raport. A używane samochody znajdziecie na
https://autoplac.pl/oferty/samochody-osobowe/uzywane.
Z kolei, sprawdzenie stanu technicznego należy rozpocząć od wizualnych oględzin pojazdu. Przede wszystkim należy przyjrzeć się karoserii i powłoce lakierniczej, pod kątem śladów rdzy, wgnieceń, zarysowań, różnic w odcieniach czy grubości powłoki oraz wnętrzu pojazdu, zwłaszcza tapicerce, zużyciu pedałów i kierownicy oraz pracy wszystkich elektrycznych elementów.
Mechaniczne sprawdzenie pojazdu najlepiej przeprowadzić pod okiem fachowca. W tym procesie trzeba
zweryfikować prawidłowość pracy silnika, sprawdzić czy nie ma wycieków płynów, a także przyjrzeć się opon, zawieszeniu. Dobrą praktyką, jest diagnostyka u zaufanego specjalisty.
W trakcie jazdy testowej sprawdza się działanie hamulców, układu napędowego, wsłuchuje się w pracę pojazdu, aby wykryć wszelkie niepokojące dźwięki.

Reklama

Reklama