Samochód studyjny Volkswagena – Crafter Atacama

Design Center Wolfsburg zmienił praktycznego transportera w wyjątkowy samochód sprawdzający się także na bezdrożach, nazwany tak, jak południowoamerykańska pustynia – Atacama.
„Samochód koncepcyjny Atacama jest świeżą i nowoczesną interpretacją napędzanego na wszystkie koła Craftera, łączy w sobie funkcjonalność z indywidualnością” – tak opisuje ten pojazd Ralf Dekena, szef zespołu i specjalista od stylistyki nadwozia. Dzięki swoim proporcjom prototyp ten prezentuje się wyjątkowo. Przód, za sprawą niewielkich modyfikacji oraz zastosowania aluminium w takich elementach, jak osłona chłodnicy, reflektory czy wloty powietrza sprawia wrażenie jeszcze mocniejszego. Boczne wloty powietrza w błotnikach podkreślają to wrażenie i nadają Atacamie bardziej wyrazisty charakter.
Aby zabezpieczyć nadwozie przed uszkodzeniami podczas jazdy w terenie, samochód wyposażono w masywne osłony oraz mocno wymodelowane nadkola. Aluminiowe elementy podkreślają tę masywność, a jednocześnie czynią wygląd Atacamy bardziej ekskluzywnym. Zagłębienia i wypukłości powtarzają się tematycznie w nadkolach i nadają osłonom lekkości.
Kształt szyb bocznych stwarza interesujące możliwości wykorzystania wnętrza. Klin w szybach może służyć jako podstawa do montażu i mocowania elementów zwiększających funkcjonalność wnętrza, na przykład schowków i kieszeni albo jako punkt mocowania podwieszanych kanap do spania. Stylista odpowiedzialny za ten projekt – Romain Chareyre tłumaczy: „Ten model studyjny pokazuje potencjał Craftera, jako samochodu wakacyjnego i pojazdu dla ludzi aktywnie spędzających czas wolny.”
Reling dachowy w kształcie litery U z wbudowaną skrzynią jest nowoczesną interpretacją systemu wsporników. Odpowiednio dopasowana do niego jest tylna drabina, która łukiem obejmuje logo marki i pozwala na łatwe otwieranie tylnych drzwi.
Dane techniczne:
VW Crafter, Kombi, krótki rozstaw kół.
Silnik: pięciocylindrowy turbodiesel z chłodnicą powietrza doładowującego,
Pojemność skokowa 2459 cm³,
Moc 120 kW /164 PS
Napęd: stały napęd na wszystkie koła (Achleitner),
przełożenie redukcyjne, przekładnia sześciobiegowa.
Opony terenowe 285/55 R 20
autor: Bstok.pl
Źródło Volkswagen

Reklama