Samochód koncepcyjny Dodge Demon Roadster

„Roadster z charakterem” to najkrótszy opis klasycznie sportowego samochodu Dodge Demon – łączącego prostą i nowoczesną linię nadwozia z osiągami typowymi dla tej marki.
Boczne przetłoczenia nadwozia wznoszą się ponad przednimi kołami i opadają ukośnie na akcentowane kolorystycznie wloty powietrza w błotnikach tylnych. Ich linia biegnie symetrycznie nad tylnymi kołami aż do spadzistej płaszczyzny lamp tylnych i wystaje poza główny obrys nadwozia, akcentując fakt, iż Dodge Demon to pojazd o klasycznym napędzie na koła tylne.
„Rufowa” ściana karoserii podzielona jest na trzy sekcje, z których dwie zewnętrzne zajmują trapezowe lampy tylne o czerwonych kloszach otaczających diodowe światła cofania (LED).
Na przodzie dominuje oprawiony w trapez, nieustannie agresywny grille Dodge.
Kształt kraty chłodnicy podkreślają projektorowe reflektory, otoczone metalizowanymi i czarnymi pierścieniami. Obejmująca górny fragment błotników maska silnika z dwoma wlotami powietrza akcentuje usportowiony wygląd koncepcyjnego Demona.
Lekkie i przejrzyste w kształcie, 19-calowe koła z lekkiego stopu odsunięto na krańce karoserii, by tym bardziej zaznaczyć jej sportowy styl i osadzono w asymetrycznych wnękach, nawiązujących do fantazyjnych krzywizn i płaszczyzn konceptu. Linia okienna wznosi się ku tyłowi, dając poczucie bezpieczeństwa.
„Dobrze rozplanowana deska rozdzielcza – na przykład – jest czymś miłym dla oka, a przy tym całkiem nowoczesna. To, co potrzebne – wskaźniki, dysze przewietrzania czy radio, mieści się w poprzecznym panelu, akcentującym jednocześnie szerokość pojazdu. Elementy drugorzędne, jak pokrętła klimatyzacji i skrytka pasażera, umieściliśmy poniżej panelu głównego.” – mówi Dan Zimmerman, designer wnętrza projektu Demon.
W podobnie funkcjonalnym stylu od tablicy przyrządów oddzielono konsolę podłogową wokół poręcznej, srebrno-czarnej dźwigni selektora biegów, którą ubrano w skórzany mieszek oprawiony u dołu w srebro. Wykończona w matowym aluminium konsola zawiera ponadto skoordynowane estetycznie – wyprofilowany uchwyt hamulca ręcznego, przyciski elektrycznie podnoszonych okien, podświetlane uchwyty na kubki oraz gniazdko prądowe 12V. Górną część deski rozdzielczej, w tym daszek zestawu wskaźników – zdobi wyraziste, kontrastująco srebrne przeszycie. „Wszystkie elementy są płaskie – lub niemal płaskie tak, by nie przeszkadzać ruchom ramienia kierowcy w żadnej z pozycji fotela, a tym samym w przyjemności z prowadzenia tego auta. ” – wyjaśnia Dan Zimmerman.
Przednia część konsoli pod tablicą przyrządów zawiera otwarty pojemnik na drobiazgi, tylna zaś – podwyższony, zamykany schowek, który służyć może jako wygodny podłokietnik dla kierowcy.
Aluminiowe „otwarte” ramiona kierownicy przecinają się w niewielkiej, sportowej piaście na wzór ponadczasowych konstrukcji minionego czasu. Aluminiowy wieniec kierownicy wykonano z matowego aluminium i obszyto ręcznie winylem. Umieszczony tuż za kierownicą zestaw wskaźników obejmuje cztery ‘zegary’ z biało-czarnymi tarczami, których inspiracja są chronometry sportowe. Każdy z nich otoczono srebrnym i chromowanym pierścieniem, a wskazówki swym kolorem odpowiadają wystrojowi wnętrza.
Drzwi pojazdu wyposażono w pionowe uchwyty oprawione w srebro i chrom. U dołu odznaczają się pokaźne obudowy głośników z okrągłymi metalizowanymi osłonami, które opadają ostro do tyłu i przechodzą w poręczne kieszenie na mapy czy inne podręczne przedmioty – kształtem naśladując boczne przetłoczenia karoserii.
Umieszczone na rasowych postumentach z karbonu profilowane sportowe fotele Dodge Demona zapewniają dostateczne trzymanie na ostrych zakrętach lecz nie utrudniają wsiadania czy wysiadania. Ich czarne pokrycie skojarzono z przeszywanymi w srebrze wstawkami tkaninowymi typu ‘Momentum’ – a tuż za nimi znajdują się pałąki kapotażowe z matowego aluminium i karbonu. Podręczne bagaże można przewozić w obszernej przestrzeni za fotelami i w zamykanym schowku za przegrodą tylną.
Koncepcyjny Dodge Demon stanowi studium przystępnego cenowo samochodu sportowego, który łączy w sobie wyrazistą stylizację i doskonałe osiągi – z czystą przyjemnością jazdy pod otwartym niebem mając „wiatr we włosach”.
autor: T.K.
źródło: Dodge

Reklama