Reklama

Ruszyły przesłuchania do VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda…

Szczegółowa kolejność występów jest dostępna na stronie OiFP.

Przesłuchania konkursowe rozpoczynają się na Dużej Scenie przy Odeskiej i są otwarte dla publiczności – przez najbliższe cztery dni każdy będzie mógł bezpłatnie odwiedzić gmach Opery przy ul. Odeskiej, by posłuchać utworów dyrygowanych przez młodych artystów.

W pierwszym etapie przesłuchań (dziś i jutro – 16 i 17 maja) weźmie udział 24 uczestników. Każdy dyrygent wybierze dwa utwory z grupy A (Carl Maria von Weber – Uwertura do opery „Wolny strzelec”, Gioacchino Rossini – Uwertura do opery “Semiramida”, Władysław Żeleński – Uwertura charakterystyczna „W Tatrach” op. 27) i dwa z grupy B (Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 41 „Jowiszowa” C-dur KV 551, Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur „Eroica”, Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56), po czym wylosuje po jednym z wybranych utworów z każdej grupy. Na opracowanie ich z orkiestrą ma nie więcej niż  30 minut.

Do drugiego etapu przesłuchań (18 i 19 maja), zakwalifikuje się ósemka najlepszych uczestników. W tym etapie z repertuaru z grupy A uczestnik wybiera dwa utwory (Antonin Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88, Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36, Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68), po czym losuje jeden do zaprezentowania; z utworów z grupy B natomiast uczestnicy wylosują po jednym utworze (Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20 na motywach z opery Faust Ch. Gounoda, Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę).

Młodych dyrygentów oceni jury złożone z wybitnych polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych, którym przewodniczy prof. Mirosław Jacek Błaszczyk – kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z nim jury tworzą: Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Sylwia Janiak-Kobylińska, Warcisław Kunc, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Piotr Sułkowski i Monika Wolińska.

Kto w tym roku zdobędzie tytuł najlepszego dyrygenta młodego pokolenia, dowiemy się wieczorem 19 maja, po obradach jury. Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się 20 maja o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 15, 10 i 5 tys. zł. Laureat pierwszej nagrody otrzyma także możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.

żródło: OiFP w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama