Reklama

Ruszyła akcja Movember w Białostockim Centrum Onkologii

W ramach inicjatywy kilkunastu mężczyzn trafiło w ręce profesjonalnych barberów, którzy brzytwami ogolili ich misternie zapuszczane w październiku brody, pozostawiając bujne wąsy – symbol akcji Movember (termin powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów: moustache – wąsy oraz november – listopad). Akcja ma uświadamiać, jak istotne są regularne badania profilaktyczne.

– Listopad w wykonaniu podlaskich mężczyzn będzie niesamowity – zapowiedziała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. – Oni wiedzą, że muszą się badać, że to niezmiernie ważne.

Profilaktyka przede wszystkim

Dyrektor Borkowska podkreśliła zaangażowanie władz województwa w realizację kampanii. Wskazała też na potrzebę sięgnięcia po niekonwencjonalne metody, by skłonić jeszcze więcej osób do tego, by regularnie dbały o swoje zdrowie. Stąd Movember w BCO.

– Musimy działać za pośrednictwem nowoczesnych komunikatorów, akcji nieformalnych po to, aby te badania profilaktyczne upowszechnić – podkreśliła.

Badających się mężczyzn przybywa

Nowotwór gruczołu krokowego jest najczęstszym wśród mężczyzn. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy panów po 45. roku życia. Inicjatywy takie, jak Movember, skutkują. Temat tabu powoli zostaje przełamywany.

– Obserwujemy coraz więcej panów, którzy zgłaszają się do poradni urologicznej, co przekłada się na leczenie, skuteczną terapię i wyleczenie pacjentów nowotworowych – mówił dr Mariusz Ciemerych, kierownik Pododdziału Urologii w BCO. – Tylko w tym roku w BCO odbyło się około 1000 wizyt. Większość z nich skupia się na diagnostyce i leczeniu raka gruczołu krokowego. Do dziś przeprowadziliśmy około 350 zabiegów onkologicznych.

„Róbcie przeglądy techniczne”

Od dwóch lat twarzą kampanii jest, pochodzący z województwa podlaskiego, Jarosław Kazberuk – kierowca, pilot rajdowy, sportowiec.

– Panowie, róbcie przeglądy techniczne! Nie tylko swoich aut – przekonywał. – Idziemy, badamy się, a na pewno będziemy żyli dłużej!

Obecny podczas konferencji Adam Rożko, prezes zarządu firmy Refleks, nie wahał się, by wesprzeć akcję.

– Doskonale wiem, jak ważne są badania profilaktyczne. Sam je wykonuję i namawiam do tego wszystkich znajomych – podkreślał.

Dodatkowe badania

W ramach kampanii Movember w BCO można wykonać dodatkowe badania – PSA i USG jąder. Niepotrzebne jest skierowanie. Wystarczy telefoniczna rejestracja pod numerem: 85 664 68 88. Zapisy ruszyły od czwartku, 4 listopada.

Anna Augustynowicz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama