Reklama

Rusza kampania „Zaszczep się na zdrowie!”

Uczestniczący w konferencji eksperci i samorządowcy byli zgodni co do tego, że szczepienia są realną szansą na skuteczną walkę z pandemią.

Marszałek Kosicki pytany o niski poziom zaszczepienia mieszkańców województwa podlaskiego, wyjaśnił, że jego zdaniem wynika to z kilku czynników. To m.in. brak jednolitego przekazu co do możliwości ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, także wśród osób młodszych.

– Poziom zaszczepienia faktycznie w województwie podlaskim nie jest duży i trzeba, moim zdaniem, wyciągnąć wnioski i zastanowić się w jaki sposób wyjść teraz temu problemowi naprzeciw – zaznaczył marszałek Kosicki. – Niezbędna jest rzetelna kampania informacyjna wyjaśniające wszelkie społeczne wątpliwości.

Prof.  Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, mówił o tzw. odporności zbiorowej i związku pomiędzy szczepieniami a niższą umieralnością.

– Otóż w pierwszej fali w Wielkiej Brytanii była wysoka umieralność. W drugiej fali, bo tu dopiero się zaczęły szczepienia, też była wysoka adekwatna do kształtu fali wysoka umieralność. Z kolei w trzeciej fali, tu gdzie ludzie są już zaszczepieni, pomimo wysokiej zachorowalności ta umieralność jest bardzo niska, czyli około 100, 150 osób dziennie. Co oznacza półtorej do dwóch osób na 1 milion populacji – tłumaczył prof. Andrzej Fal. – W Polsce mówimy o 400 czy 450 przypadkach śmiertelnych dziennie. To oznacza, że na 1 milion umiera od 10 do 12 osób – dodał.

Profesor Andrzej Fal stwierdził, że tzw. czwarta fala pandemii w Polsce będzie długotrwała ze względu na niski poziom wyszczepienia społeczeństwa. Dodał, że niewątpliwie dzięki szczepieniom możemy zahamować dalszy jej postęp i to powinno być naszym celem.

W konferencji uczestniczyli także dr hab. Robert Gwiazdowski – profesor Uczelni Łazarskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Cezary Rutkowski
red. Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama