Reklama

Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu ,,Skarby Podlaskiej Architektury”

Meczet w Kruszynianach, Kapliczka w Sobolewie, Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, Zamek w Tykocinie czy Ratusz w Białymstoku – uczniowie szkól podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa wykonali makiety podlaskich zabytków w konkursie ,,Skarby Podlaskiej Architektury". W środę, 15 lutego, ogłoszono wyniki 4. edycji tego turnieju. Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Podlaskiego. W uroczystości reprezentował go Wojciech Tołkin-Żmijewski, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.


Marszałek Artur Kosicki wystosował list do uczestników i organizatorów konkursu.

– Województwo podlaskie słynie z pięknych, historycznych obiektów. We wspaniały sposób budują one obraz naszego regionu, jako wyjątkowego miejsca w Polsce, w którym z szacunkiem dbamy o zabytki. Są one naszym bogactwem i dumą – napisał marszałek. – Cieszę się, że do tej idei nawiązuje organizowany od czterech lat przez Szkołę Podstawową nr 37 imienia Kazimierza Górskiego w Białymstoku, konkurs, w którym tak licznie i chętnie bierze udział młodzież. Dowodem tego są wykonane z wielką starannością o architektoniczne szczegóły prace, które mamy okazję dzisiaj tu podziwiać.

Na konkurs, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 37 (SP) we współpracy z Muzeum Historycznym Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wpłynęło ponad 40 prac.

– Wszyscy jesteście zwycięzcami. Poświęciliście swój czas pozalekcyjny, włożyliście duży wysiłek w prace, które ukazują w tak piękny sposób bogactwo kulturowe naszego regionu. Serdecznie wam gratuluję i dziękuje. To żywa lekcja historii – zwrócił się do uczestników Tadeusz Gaszyński, dyrektor SP nr 37.

Wśród nagrodzonych prac przeważały te, przedstawiające obiekty sakralne z całego regionu. Aleksandra Nasiadka wykonała makietę Cerkwi pw. Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela w Szczytach-Dzięciołowie. – Wybrałam ten obiekt, bo raz tam byłam i mnie zachwycił. Zdjęcia, które pomagały mi w wykonaniu pracy, pięknie przedstawiały ten zabytek – wyjaśniała zwyciężczyni w kategorii klas 4-6.

Z kolei Olga Zachłowska wykonała makietę swojej rodzimej parafii. – To Katedra Św. Michała Archanioła w Łomży. Bardzo mi się podoba jej architektura, a Łomża słynie z tej katedry – argumentowała laureatka w kategorii klas 7-8.

Za rok kolejna edycja konkursu. Jak przypomniał jego koordynator Adrian Petelski, celem przedsięwzięcia jest m.in. rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania historią, rozwijanie ich aktywności poznawczej i twórczej, popularyzowanie tematyki historycznej oraz zwrócenie uwagi na konieczność ochrony zabytków.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama