Rozpoznajesz go? Oszukał 84-latkę na 17 tysięcy złotych

Rozpoznajesz tego mężczyznę? Oszukał 84-latkę na 17 tysięcy złotych

Data publikacji 02.09.2021

Mężczyzna z portretu pamięciowego oszukał 84-letnią hajnowiankę. Kobieta przekazała mu 17-tysięcy złotych, bo uwierzyła w historię rzekomego prokuratora. Kobieta była przekonana, że pieniądze po sprawdzeniu autentyczności, zostaną jej zwrócone. Po raz kolejny apelujemy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznajomym.

W ubiegłym tygodniu, na telefon stacjonarny 84-letniej mieszkanki Hajnówki zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako prokurator i wypytywał kobietę o oszczędności, które ma zgromadzone w domu. Następnie przekonywał seniorkę, że w celu sprawdzenia ich autentyczności, powinna je przekazać policjantowi. Miał on osobiście odebrać pieniądze. Rzekomy prokurator jednocześnie zapewniał seniorkę, że po kilku godzinach pieniądze zostaną jej zwrócone. Niestety 84-latka uwierzyła w historię oszustów i kilkadziesiąt minut później przekazała 17 tysięcy złotych mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Kiedy pieniądze nie wróciły zgodnie z umową, hajnowianka zrozumiała, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustów. Pracujący nad sprawą policjanci stworzyli portret pamięciowy mężczyzny, który odebrał pieniądze od kobiety.

Rysopis:  wzrost około 180 cm, szczupła budowa ciała, bez zarostu.

W dniu oszustwa sprawca ubrany był w czarne spodnie, czarną sportową bluzę oraz czarną czapkę z daszkiem. Mężczyzna miał włożone w uszy białe słuchawki.

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce pod numerem telefonu: 47 712 62 00 lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zapewniamy anonimowość. Jednocześnie apelujemy o rozsądek i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych. Przestrzegamy również przed przekazywaniem pieniędzy nieznanym nam osobom.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o przekazanie pieniędzy, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Policja lub prokuratura nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach.
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
  • Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Źródło: Policja Podlaska

Reklama