Reklama

Rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej

Już dziś (20 maja) startują 34. Dni Sztuki Współczesnej. Święto sztuki, podczas którego w Białymstoku będziemy gościć artystów z Polski i zagranicy potrwa do 26 maja. Słowa-klucze tegorocznej edycji to niepokój, ferment, niezgoda i opór. Zobaczymy i usłyszymy to, o czym inni wolą milczeć, od czego wielu ludzi ucieka.  

Tegoroczny festiwal sztuki współczesnej zainauguruje wystawa zdjęć Maurycego Gomulickiego „Dziary”. Wernisaż odbędzie się 20 maja o godz. 18.30 w foyer kina Forum. Projekt jest dokumentacją prymitywnego tatuażu, wykonywanego dawniej w więzieniach, hufcach pracy czy w wojsku. Celem jest przypomnienie korzeni sztuki, która dziś jest już powszechna i zdecydowanie bardziej wyrafinowana.

W programie Dni Sztuki Współczesnej jest kilka wydarzeń teatralnych. Dwa spektakle pokaże Narodowy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa: „Głód” w reż. Anety Groszyńskiej i „Wróg ludu” w reż. Jana Klaty. W ramach DSW już drugi raz odwiedzi Białystok Komuna//Warszawa, tym razem ze spektaklem „Nigdy więcej wojny” w reż. Weroniki Szczawińskiej. Naszymi gośćmi będą również Teatr Animacji z Poznania, Nowy Teatr z Warszawy i Teatr Baj. Uczestnicy Dni Sztuki Współczesnej wezmą też udział w projekcjach filmowych, wystawach, performance’ach, dyskusjach i koncertach muzycznych.

Dni Sztuki Współczesnej to najstarszy i największy w regionie festiwal kulturalny. Dzięki zaangażowaniu organizatora – Białostockiego Ośrodka Kultury – za każdym razem do naszego miasta przyjeżdżają wyjątkowi ludzie sztuki i kultury. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej, trzydziestej czwartej edycji – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Wśród wydarzeń DSW jest m.in. projekcja głośnego filmu „Siedzący słoń” w reżyserii nieżyjącego już Hu Bo. W swoim debiucie filmowym przedstawił bolesną diagnozę współczesnych Chin, pokazał poruszający obraz straconej młodości. Natomiast artyści z Ukrainy, Białorusi i Polski zaprezentują projekt artystyczny „rozdILovI” (tzn. znaki przestankowe), łączący poezję, muzykę i wizualizacje. We współpracy z Galerią Arsenał podczas DSW zostanie pokazany cykl performansów „Asia Live! Singapur” w wykonaniu czterech artystów: Ezzama Rahmana, Natashy Wei, Justina Lee i Nicoli Phua. Warto też zwrócić uwagę na atrakcje „Tygodnia Radykalnej Obfitości”, pójść na koncerty, np. zespołu Polo z Wielkiej Brytanii lub polskiej formacji Sonar.  

Dni Sztuki Współczesnej zakończą się w niedzielę (26 maja). Tego dnia – oprócz trzech przedstawień teatralnych – w samo południe w BOK/Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się panel dyskusyjny „Wolność i cenzura w czasie postprawdy”, w którym wezmą udział m.in. Edwin Bendyk, ks. Wojciech Lemański i Anda Rottenberg.

Szczegółowe informacje na temat 34. Dni Sztuki Współczesnej znajdują się na stronie www.bok.bialystok.pl.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

 

Źródło: Urząd Miejski Białystok