Reklama

Rozpoczęły się przygotowania do rocznicy Adama Chętnika

W 2025 roku przypada 140. rocznica urodzin Adama Chętnika, badacza i piewcy Kurpiowszczyzny, patrioty i działacza społecznego, pisarza, poety i lutnika. Z udziałem członka zarządu województwa Jacka Piorunka odbyło się w piątek, 08.11, w Nowogrodzie inauguracyjne spotkanie zespołu, który zajmie się przygotowaniami do jubileuszu.


Głównymi –  według niego – „obszarami działania” w rocznicowym roku powinny  być: nauka, np. z badaniami archiwów chętnikowskich, publikacjami na temat gwary, etnografia, sprawy narodowe i patriotyczne, w które bardzo mocno angażował się Adam Chętnik, kultura. Zadaniami do wykonania powinny być przede wszystkim monografia dorobku badacza, wydanie niepublikowanych dotąd rękopisów, konferencje i spotkania. Inicjatyw w tej dziedzinie Jacek Chętnik oczekuje głównie od instytucji, w których swój ślad zaznaczył Adam Chętnik. Są to m. in. warszawskie Muzeum Ziemi, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Narodowy Instytut Kultury Wsi, Muzeum Niepodległości, łomżyńskie Muzeum Północno-  Mazowieckie, Skansen w Nowogrodzie czy Polska Akademia Nauk, ale także np. dział historyczny Ministerstwa Obrony Narodowej. Towarzyszyć im powinny m. in. szkoły i instytucje, którym patronuje Adam Chętnik, samorządy (m. in. powiatów łomżyńskiego i ostrołęckiego), organizacje takie, jak Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.          

Swój program realizować będzie Fundacja im. Adama Chętnika.

– Przez uczczenie jego postaci wskrzeszamy tradycje i wartości, których był nośnikiem, wskazujemy na to, co ważne – mówiła Katarzyna Chętnik, prezes fundacji przypominając o realizowanych w ostatnich latach w Nowogrodzie festiwalach różnych dziedzin sztuki, muralach, wystawach  Zapowiedziała na przyszły rok reprint „Chaty kurpiowskiej”, pierwszego wydawnictwa swego pradziadka, wydanie nieznanej dotąd książki o kulturze duchowej Kurpiów i kolejny festiwal, a w grudniu urodzinową fetę Adama Chętnika.

Dyrektor Skansenu Juliusz Jakimowicz także zapowiedział udział w działaniach jubileuszowych. W planach jest m. in. wniosek do programu EtnoPolska, rajd rowerowy (Adam Chętnik lubi przemierzać Kurpiowszczyznę w ten sposób), kolejny mural (a w zasadzie deskal, bo wykonany na drewnie). 

– Jako Skansen mamy do zrealizowania misję w hołdzie naszemu patronowi. Przed nami dużo wyzwania związane z podstawową infrastrukturą, ale  możemy chlubić się frekwencją odwiedzających nas, która w naszym „marszałkowskim” okresie wzrosła z ok. 18 do 30 tysięcy rocznie. Jest szansa na poprawę naszych skromnych warunków dzięki samorządowi Nowogrodu, który podarował nam działkę pod budowę obiektu administracyjno – naukowego Dołożymy wszelkich starań, by Skansen był najlepszym pomnikiem symbolicznym Adama Chętnika i domem wszystkich Kurpiów – stwierdził Juliusz Jakimowicz.

Komitet organizacyjny rocznicowych obchodów utworzyli obok rodziny i samorządowców m. in. reprezentanci instytucji i organizacji. Funkcję wiceprzewodniczącego Jacek Chętnik zaproponował Jackowi Piorunkowi.   

Założone przez Adama Chętnika muzeum w Nowogrodzie, w malowniczej dolinie Narwi, jest jednym z najstarszych skansenów w Polsce. Od 2,5 roku prowadzone jest przez samorząd województwa.   

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama