Rozpoczął się 10. Kongres Klastrów Polskich
Jakie to korzyści? Wystarczy spojrzeć na to, jak przez ostatnich 20 lat rozwinął się Białystok i województwo.
– Kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, to był jeden z pięciu najbiedniejszych regionów w Europie – przypomniał Sebastian Rynkiewicz, prezes Evoluma Klaster Przemysłowy. – Teraz mamy operę, nowoczesny dworzec i nowatorskie firmy.
Podlaskie klastry status kluczowych zyskały w 2015 roku. Początki ich działalności były skromne. Opowiedział o nich Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. W tej chwili jego organizacja zrzesza 45 klastrów, w tym niemal wszystkie kluczowe. Dwanaście lat temu, kiedy odbył się pierwszy kongres, było ich kilkanaście.
– Podlaskie jest ponad średnią. Dwa klastry kluczowe zrzeszają ponad 700 firm, co daje niesamowitą skalę w województwie. W skali kraju jest to ponad 4000 firm, które zatrudniają ponad 700 tys. pracowników – powiedział prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.
Dodał też, że jeśli chodzi o klastry, Polska ma mocną pozycję w Europie. Uczestnicy podkreślili też, że rozwój klastrów, a tym samym gospodarki w regionie, nie byłby możliwy gdyby nie wieloletnia współpraca ponad podziałami z samorządem województwa. Marszałek Prokorym zadeklarował otwartość na współpracę ze środowiskiem gospodarczym w nadchodzących latach, a także szereg istotnych inwestycji w infrastrukturę.
– W 2025 r. planujemy rekordowy budżet województwa, jeśli chodzi o budowę dróg – zapowiedział.
Wspomniał też o inwestycjach w kolej czy też budowie pasa startowego na Krywlanach.
W ciągu dwóch dni kongresu odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział przedstawiciele biznesu, samorządów – w imieniu władz miasta konferencję zainaugurował Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku – oraz nauki. Wśród tematów są m.in. innowacje i nowe technologie w rozwoju gospodarki i infrastruktury polskich regionów czy przemysł spożywczy i rolny jako innowacyjne sektory polskiej gospodarki.
Julia Szypulska
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Źródło: Urząd Marszałkowski