Reklama

Różnorodność zatrudnienia – sposób na osiągnięcie wymiernych korzyści biznesowych

Chwilę po rozpoczęciu kolejnej debaty regionalnej Diversity Index – tym razem na Podlasiu – można było już mówić o sukcesie, na pewno tym frekwencyjnym. Po raz kolejny zabrakło miejsc siedzących. Wzrost zainteresowania tematem zarządzania różnorodnością stał się faktem! 15 kwietnia br. spotkaliśmy się w Białymstoku, jednym z najbardziej zróżnicowanych religijnie i etnicznie miast w Polsce.

Podczas białostockiej debaty Diversity Index ”Głos Biznesu. Różnorodność procentuje” dobrymi praktykami podzieliły się osoby korzystające na co dzień z mechanizmów efektywnego zarządzania różnorodnością i dostrzegające wymierne korzyści biznesowe wynikające z ich stosowania: Henryka Bochniarz – Prezydent Konfederacji Lewiatan, Grzegorz Baczewski – Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Dariusz Gosk – Prezes Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Agnieszka Sznajder, ekspertka projektu Diversity Index.

Debatę otworzyła Renata Przygocka, Zastępczyni Prezydenta Miasta Białegostoku i Wojciech Winogrodzki, Prezes Zarządu PZP Lewiatan w Białymstoku. Spotkanie poprowadziła Dorota Warakomska, dziennikarka, pisarka i rzeczniczka prasowa Kongresu Kobiet.

RÓŻNORODNOŚCI NIE WYSTARCZY ZAAKCEPTOWAĆ, NALEŻY JĄ WYKORZYSTAĆ!
– Dziś nie powinniśmy dyskutować już o tym, czy różnorodność jest komukolwiek potrzebna, tylko o tym, jak tę różnorodność najlepiej wykorzystać – zauważyła Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan – Najistotniejsze jest wykorzystanie różnorodności z punktu widzenia efektywności działania. Wszędzie tam, gdzie różnorodność myślenia i doświadczeń jest brana pod uwagę, wszędzie tam struktury zatrudnienia są bardziej efektywne – dodała. Zwróciła także uwagę na sytuację kobiet w miejscu pracy, odwołując się do swoich doświadczeń jako pracodawczyni: – Kobiety pytane podczas rozmów kwalifikacyjnych o to, ile chciałyby zarabiać, podają niższe sumy niż mężczyźni. Panie się nie doceniają, największym sukcesem jest dla nich samo zdobycie pracy – przyznała Wicepremierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.

Potwierdzają to statystyki. Tylko 12 proc. dużych spółek ma w swoich zarządach kobiety. Jedynie 5 na 100 prezesów spółek giełdowych to kobiety. Wśród burmistrzów, prezydentów miast czy wójtów kobiet jest zaledwie 9 proc. W aż 57 polskich gminach – w radach i w organach wykonawczych – nie ma ani jednej kobiety. Te wyniki są niepokojące także w świetle słów Grzegorza Baczewskiego z Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: – W 2035 roku będzie nas o 2,1 mln mniej. Na 100 osób w wieku produkcyjnym, 47 osób będzie w wieku poprodukcyjnym (w 2011 roku wskaźnik ten wynosił 27 osób w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym). Będzie to rewolucja na rynku pracy, w wyniku której polscy pracodawcy nie będą mogli sobie pozwolić na niewykorzystanie potencjału żadnego zdolnego do pracy pracownika.

PRACODAWCO! NIEPEŁNOSPRAWNY PRACOWNIK ATUTEM TWOJEJ FIRMY
W Polsce jest 3,5 mln osób niepełnosprawnych, z czego aż 2,9 mln jest biernych zawodowo. – W naszym kraju zaledwie 14% niepełnosprawnych pracuje. Średnia w Unii Europejskiej to ponad 50% – zauważył Dariusz Gosk, Prezes Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Doskonałym przykładem, że nie ma powodu, by procent aktywnych zawodowo niepełnosprawnych nie był większy są doświadczenia Anny Szmigiel, menadżerki projektów, przedstawicielki firm Great Place to Work i Idea Managment: – Całe życie musimy walczyć ze stereotypem, że osoby niepełnosprawne są gorzej wykształcone – przyznała. – Sama jestem osobą niepełnosprawną. Mam protezę ręki. Proszę mi wierzyć, że jedyną rzeczą, która sprawia mi w biurze większą trudność, jest bindowanie. Nic więcej. – powiedziała, wywołując oklaski wśród uczestników spotkania.
DEBATY O RÓŻNORODNOŚCI SĄ POTRZEBNE!

– Najczęściej dyskryminacji w Polsce doświadczamy ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność i orientację seksualną, a nie z powodu odmiennego stylu pracy czy sposobu osiągania wymiernych wyników biznesowych – powiedziała Agnieszka Sznajder, ekspertka Diversity Index, powołując się na badania przeprowadzone w ramach projektu. – 74% firm przyznaje, że nie podejmuje działań związanych z zarządzaniem różnorodnością. 67% firm uważa, że możliwość pogodzenia sfery zawodowej i prywatnej wpływa na wynik finansowy firmy. Jednocześnie 88% pracodawców twierdzi, że osoby pracujące w ich firmie nie mają trudności z pogodzeniem sfery prywatnej i zawodowej. Perspektywa drugiej strony jest jednak odmienna. Wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia – zakończyła.
Kolejne debaty regionalne już wkrótce! 26 kwietnia spotkamy się w Szczecinie, 22 maja w Kielcach, a 24 maja w Zielonej Górze.

Reklama