Rowerem przez Puszczę

W weekend Maratony Kresowe odwiedziły Supraśl. W malowniczej scenerii ścigali się kolarze z całej Polski. Na starcie stanęli również Białorusini i Litwini.

Barwny peleton przejechał przez teren Wzgórz Krzemiennych. Kolarze rywalizowali również w dolinie Sokołdy, a finiszowali w centrum Supraśla. Na starcie stanęło około 400 sportowców w różnym wieku – od tych, którzy ścigali się na rowerkach biegowych, po tych, którzy mają już za sobą niejeden wyścig.

Do wybory były cztery dystanse: „Mikro” dla najmłodszych 200-300 metrów, „Mini” – 9 km, „Półmaraton” – 33 km oraz „Maraton” – 58 km. Na najszybszych czekały bony zakupowe lub gotówka oraz okazałe puchary i medale.

Miejsca na podium w kategorii „Maraton” należały do Litwina, Białorusina i Polaka. Na najwyższym stopniu stanął Marius Pinatis z Wilna, a tuż za nim – Victar Kustinsky z Grodna. Na trzecim miejscu uplasował się zaś Wiktor Gindorowicz z Wasilkowa.

Wśród kobiet najlepsza na tym dystansie była Yuliya Tsalahuz z Mińska. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Błaszczak z Chełma, a na trzecim – Marina Solowicz z Grodna.

Podium na dystansie „Półmaraton” wypełnili Polacy. Pierwszy był Tomasz Pietrzycki, na drugim miejscu uplasował się Szymon Pomian, a na trzecim – Krystian Kalinowski. Wszyscy z Białegostoku.

Najmłodsi ścigali się na dystansie „Mini”. Najszybciej trasę pokonał Aliaksandr Lepesha z Grodna, drugie miejsce należało do Kartenisa Ignasa z Kowna, a na trzecim był Filip Malisz z Ogrodniczek. W rywalizacji dziewcząt najlepsza okazała się Nikola Gliniecka z Augustowa, drugie miejsce wywalczyła Adrianna Żynel z Białegostoku, a na trzecim znalazła się Patrycja Tabor z Dęb.

Maratony Kresowe to cykl zawodów kolarskich, w których chętnie uczestniczą kolarze amatorzy z naszego regionu. Sportowcy ścigali się w tym roku między innymi w Narewce, Drohiczynie, czy Augustowie. Przed sportowcami jeszcze zmagania w Mielniku (w najbliższą niedzielę), a także w Suwałkach, Wasilkowie i Gołdapi. W tej ostatniej miejscowości zostaną podsumowanie kilkumiesięczne zmagania kolarzy i zostaną wyłonieni najlepsi sportowcy z poszczególnych kategorii wiekowych.