» Rośnie popyt na samochody hybrydowe. Ekspert SEAT-a odpowiada na pytania kierowców

Rośnie popyt na samochody hybrydowe. Ekspert SEAT-a odpowiada na pytania kierowców

Autor: Piotr S.  Dodano: 2022-01-04

Wyświetlono: 60 razy

Rośnie popyt na samochody hybrydowe. Ekspert SEAT-a odpowiada na pytania kierowców

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) trzy na dziesięć pojazdów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej to auta hybrydowe. Wśród najszybciej rosnących rynków samochodów typu PHEV w trzecim kwartale 2021 r. znajdują się m.in. Polska, Hiszpania oraz Włochy. Ekspert SEAT-a odpowiada na pytania dotyczące tego silnie rozwijającego się segmentu motoryzacji.

foto © SEAT

Dane organizacji zrzeszającej 16 największych producentów pojazdów w Unii Europejskiej potwierdzają tendencję wzrostową w zakresie alternatywnych technologii napędowych, wśród których prym wiodą hybrydy typu plug-in (PHEV). Także w Polsce w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie tego typu samochodami – w trzecim kwartale 2021 r. ich sprzedaż zwiększyła się o 124,1% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

 

W związku z rosnącym trendem, wśród kierowców pojawia się coraz więcej pytań dotyczących samochodów hybrydowych. Na część z nich odpowiedzi udzielił ekspert SEAT-a, César Méndez, szef działu badań i rozwoju hybryd w SEAT S. A.

 

Jaki jest zasięg elektryczny pojazdów hybrydowych?

Zaletą pojazdów typu PHEV jest fakt, że nie są one zależne od silnika spalinowego.  Samochody z napędem hybrydowym posiadają gniazdo, które zapewnia pełne naładowanie akumulatora. Całkowity zasięg elektryczny tego typu pojazdów zależy jednak od wielu zmiennych m.in. warunków na drodze czy udogodnień, z których decyduje się korzystać kierowca. Przykładowo, zasięg elektryczny SEAT-a Tarraco e-HYBRID wynosi 49 kilometrów. To wystarczy, aby na codzień korzystać z samochodu w pełnym trybie elektrycznym.

 

Czy samochody hybrydowe nadają się na długie podróże?

Z pewnością. Dzięki wydajnemu połączeniu silników spalinowych i elektrycznych samochód jest w stanie bez problemu pokonywać trasy średnio- i długodystansowe. Opierając się ponownie na przykładzie SEAT-a Tarraco e-HYBRID, który przy konieczności dłuższych podróży wykorzystuje zarówno silnik elektryczny, jak i benzynowy, zasięg pojazdu wynosi do 730 km bez konieczności tankowania.

 

Jak długo trwa ładowanie?

Wszystko zależy od rodzaju użwanego kabla i maksymalnej wartości prądu przy ładowaniu. Klienci, którzy korzystają z domowej stacji ładowania SEAT Wallbox mogą w optymalnych warunkach naładować samochód w zaledwie trzy i pół godziny.

 

Jak wygląda proces odzyskiwania energii?

Odbywa się on na dwa sposoby. Pierwszy polega  na tym, że po zwolnieniu pedału gazu silnik zaczyna pracować jak generator, który wykorzystuje bezwładność pojazdu. Drugą metodą odzyskiwania energii jest mechanizm hamowania odzyskowego, który uruchamia się po lekkim naciśnięciu pedału hamulca.

 

Jak samochody hybrydowe radzą sobie w niskich temperaturach?

W powszechnym przekonaniu istnieje obawa, że tego typu samochody nie sprawdzą się podczas mroźnych zim, gdzie temperatury spadają znacznie poniżej 0°C. Jednak pojazdy hybrydowe są skonstruowane w ten sposób, że poniżej -10°C pracuje silnik spalinowy, natomiast wraz ze wzrostem temperatury, uruchomia się silnik elektryczny. Dlatego też jest to dobra opcja, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

 

W porfolio SEAT-a dostępne są 2 modele z napędem hybrydowym: SEAT Tarraco e-Hybrid oraz SEAT Leon, zarówno w wersji 4-drzwiowej, jak i Sportstouer. Bogata, zelektryfikowana gama zaledwie trzyletniej marki CUPRA, obejmuje już sześć hybrydowych wersji plug-in: CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer i CUPRA Formentor, dostępnych w dwóch wersjach silnikowych.

Źródło: Seat, Mototarget
 Pisaliśmy również
» Specjalna linia kolejowa połączy fabryki SEAT-a i Volkswagena
» Drony w fabryce przyszłości
 Inne artykuły

» Niesamowite osiągi Forda Mustanga Mach-E GT 2021-12-29
  Ford Mustang Mach-E GT w Goodwood Ford Mustang Mach-E GT to bez wątpienia samochód rewolucyjny i oferujący imponujące osiągi pod każdym względem. Liczy się nie tylko wysoka moc układu napędowego, ale również odpowiednia trakcja, prowadzenie oraz co równie ważne, hamowanie! Połączenie tak wielu… więcej »

» CUPRA została oficjalnym partnerem drużyny e‑sportowej 2021-12-21
  Cupra e-sport CUPRA rozpoczęła nową sportową współpracę. Przez najbliższy rok będzie wspierać nowopowstały klub e‑sportowy Finetwork KOI, działający pod przewodnictwem piłkarza FC Barcelony – Gerarda Piqué oraz słynnego streamera – Ibai Llanosa. Hiszpańska… więcej »

» CUPRA potwierdza swój udział w kolejnym sezonie Extreme E 2021-12-17
  e-CUPRA ABT XE1 Załoga w składzie Mattias Ekström i Jutta Kleinschmidt wyrusza na Wybrzeże Jurajskie, w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii, na finał inauguracyjnego sezonu Extreme E, który odbędzie się w najbliższy weekend. Celem jest walka o podium w klasyfikacji… więcej »

» Rynkowy sukces w pełni elektrycznego Forda Mustanga Mach-E 2021-12-17
  Mustang MACH-E 2020 Świetna sprzedaż już od rynkowego debiutu, liczne rekordy (w tym rekord Guinnessa m.in. w pokonanym dystansie na 1 kWh energii), nagrody i wyróżnienia – Ford Mustang Mach-E to bez wątpienia przełomowy model nie tylko dla marki, ale także dla całej idei elektro… więcej »

» Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka 2021-12-16
  Audi S1 Hoonitron dla Kena Blocka Ten samochód od razu przywołuje wspomnienia o legendarnym Audi Sport quattro S1 – zdobywcy szczytu w słynnym wyścigu Pikes Peak Hill Climb, zwanym też „Wyścigiem do chmur”. Cztery pierścienie przedstawiają Audi S1 e-tron quattro Hoonitron stworzone wyłąc… więcej »

Źródło: Mototarget.pl

Reklama