Reklama

Rondo Andrzeja Meyera – odsłonięcie tablicy

Białostockie rondo zlokalizowane u zbiegu ulic Nowowarszawskiej i K. Ciołkowskiego, zostało nazwane „Rondem Andrzeja Bronisława Meyera”. Wczoraj 21 lutego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z wdową po Andrzeju Meyerze, Ewą Meyer, uroczyście odsłonili tablicę z nazwą ronda.

Rada Miasta na wniosek prezydenta podjęła stosowną uchwałę 11 stycznia 2019 r. Nadanie nazwy „Rondo Andrzeja Bronisława Meyera” było podyktowane chęcią uhonorowania szlachetnego człowieka, zasłużonego dla naszego miasta. Tablica została odsłonięta właśnie dziś (21 lutego) – w rocznicę powołania A.B. Meyera na zastępcę Prezydenta Miasta Białegostoku.

– Andrzej Meyer był uważany za człowieka do ciężkiej, tytanicznej pracy, a nie do wyróżnień i odznaczeń. Tym bardziej cieszę się, że doceniamy go teraz, chociażby poprzez nazwanie jego imieniem białostockiego ronda – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ewa Meyer dziękowała za tę inicjatywę.

– Mam nadzieję, że dzięki temu mieszkańcy Białegostoku będą pamiętali o moim mężu. Białystok był dla niego bardzo ważny, zawsze starał się pracować na rzecz miasta z całych sił – wspominała pani Ewa.

Andrzej Bronisław Meyer był ekonomistą, przedsiębiorcą i samorządowcem. Urodził się 6 sierpnia 1955 r. w Białymstoku. Ukończył z wyróżnieniem ekonomiczne studia magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku. Prowadził własną działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami. Zajmował się również doradztwem podatkowym oraz wchodził w skład władz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W 1990 r. wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W tym samym roku został radnym I kadencji odrodzonego samorządu w Radzie Miejskiej Białegostoku oraz przewodniczącym Komisji Finansowo-Gospodarczej i Rozwoju Miasta. Od 1994 r. należał do Unii Wolności, zaś w 2005 r. dołączył do Platformy Obywatelskiej, gdzie od 2013 r. pełnił funkcję Sekretarza Regionu Podlaskiego Platformy Obywatelskiej RP.

W 2011 r. objął stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Białegostoku. Sprawował nadzór m.in. nad gminnymi nieruchomościami, ładem przestrzennym, geodezją, gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Od 22 grudnia 2014 r. do 7 października 2015 r. pełnił funkcję Wojewody Podlaskiego. W 2015 r. Andrzej Bronisław Meyer został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Zmarł 23 stycznia 2016 r. w Białymstoku.

Reklama

Źródło Urząd Miejski w Białymstoku