Reklama

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki. Na zabawę dla całych rodzin zapraszają podlaskie uczelnie

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki, czyli nauka i wyśmienita zabawa dla całych rodzin. W niedzielę, 14 maja od godz. 10 na Stadionie Miejskim w Białymstoku będzie można wziąć udział w atrakcjach, które dla małych i dużych odkrywców przygotowały podlaskie uczelnie oraz instytucje partnerskie. Niedzielny Piknik rozpocznie XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki wypełniony atrakcjami i wydarzeniami, które pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza” organizuje 12 uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk. Politechnika Białostocka jest w tym roku koordynatorem przedsięwzięcia. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.


Wybuchowe eksperymenty, pokazy, stoiska z ciekawostkami przyrodniczymi, robotyka, wyścigowy bolid i łaziki marsjańskie. W przerwach od naukowej przygody ruch na świeżym powietrzu, czyli dmuchańce, malowanie twarzy, piłka nożna z Jagiellonią Białystok, a także koncerty Chóru Politechniki Białostockiej, big bandu UMFC Filii w Białymstoku, czy Białostockiej Akademii Musicalowej. To wszystko na Rodzinnym Pikniku Nauki i Sztuki, czyli największej w naszym regionie imprezy plenerowej. Tu nauka łączy się z dobrą zabawą, rozwijaniem kreatywności i wartościową rozrywką. Na uczestników Pikniku na Stadionie Miejskim w Białymstoku oraz terenach zielonych będzie czekało ponad 60 atrakcyjnych propozycji dla całych rodzin!

Będzie dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy i zabawy piłkarskie z trenerami Akademii Jagiellonii Białystok dla najmłodszych. Naukę z zabawą połączą Szpital Pluszowego Misia, pokazy robotów, samodzielne projektowanie zielonych przystanków, oglądanie świata przez mikroskopy, spotkania z egzotycznymi owadami i zwierzętami, eksperymenty naukowe, kolorowa chemia i wiele innych atrakcji.

Na nieco starszych odkrywców będą czekały stanowiska z eksperymentami, spotkanie z konstruktorami bolida wyścigowego i łazików, prezentacje gier komputerowych, ciekawostki biologiczne, pokazy pierwszej pomocy. Nie zabraknie porad dotyczących profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacji dietetycznych.

Będzie można nauczyć się podstaw judo od zawodników Klubu Judo Politechniki Białostockiej i zobaczyć pokazy fitness oraz pokazy tańca sportowego i akrobatyki sportowej Kacpra Złotkowskiego i Eryka Czempińskiego.

Starsze dzieci, nastolatków, rodziców czy opiekunów mogą zainteresować prelekcje z zakresu biotechnologii, tajniki zawodu architekta krajobrazu, oczyszczanie wody za pomocą bakterii, czy przerabianie zwykłych rowerów na pojazd elektryczny. Będą też pokazy i spotkanie z filmowcem, który wykorzystał technologię VR do pięknej opowieści o magicznym Podlasiu.

Będą porady dotyczące profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacje dietetyczne. Ciekawe będzie też spotkanie z młodymi wynalazcami zupełnie nowych i niezwykle użytecznych urządzeń wspierających osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Atrakcjom przy stoiskach towarzyszyć będą występy Chóru Politechniki Białostockiej, zagra też combo jazzowe, a z piosenkami z musicalu „Pinokio” wystąpi Białostocka Akademia Musicalowa.

Na świeżym powietrzu usłyszymy przeboje muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama