Reklama

Rodzinne warsztaty wielkanocne w Podlaskim Instytucie Kultury

Poprowadzi je znana z wielu programów telewizyjnych Magda Rutkowska. To zajęcia dla całych rodzin. PIK zaprasza na warsztaty, które będą miały miejsce w sobotę, 25 marca o godz. 11 w białostockich Spodkach przy ul św. Rocha 14. Podczas spotkania pisankarka pokaże jak w prosty sposób przygotować piękne pisanki na Wielkanoc. Będzie można samodzielnie ozdobić wydmuszkę metodą batikową, czyli przy pomocy gorącego wosku i szpilki.


Pani Magda zaprezentuje tradycyjne wzory ludowe malowane przez gospodynie w naszym regionie, opowie też o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Po warsztatach każdy będzie mógł zabrać swoją pięknie zapakowaną pisankę do domu.

Artystka wychowała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie tradycje pisankarskie były i nadal są bardzo żywe.

– Zarówno moja babcia Kazimiera Wnukowska, jak i mama Barbara Rutkowska wykonywały tradycyjne ozdoby i malowały pisanki wielkanocne techniką batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka – mówiła Magda Rutkowska.

Twórczyni wspomina, że zawsze lubiła słuchać opowieści babci o tym, jak w czasach jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Od początku w rodzinie twórczyni podkreślano, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie rodzinne zamiłowanie do tradycji i jej pielęgnowanie sprawiło, że Marta Rutkowska rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego.

Więcej o działalności Magdy Rutkowskiej połączonej z pasją i miłością do tradycyjnej sztuki ludowej można przeczytać na stronie mocdekoracji.pl lub na fb twórczyni.

Od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 w Spodkach PIK można zakupić bilety w cenie 5 zł/os. Liczba miejsc jest ograniczona.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Cezary Rutkowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama