Reklama

Rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino

W sobotę, 18 maja, przypada 75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji dziś w Białymstoku odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie. W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki – w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego – zostały złożone kwiaty.

Z okazji 75. rocznicy bitwy o godz. 12.30 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej odbyły się uroczystości upamiętniające walkę pod Monte Cassino, w których Urząd Miejski reprezentowali zastępcy prezydenta – Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński. Wcześniej kwiaty zostały złożone na grobach żołnierzy polskich na cmentarzu miejskim.

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów. Tym bardziej więc słynna bitwa zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach wciąż jest żywa.

Anna Kowalska

Źródło: Urząd Miejski Białystok