Reklama

Rocznica wybuchu II wojny światowej

Co roku 1 września w Białymstoku odbywają się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz obrony miasta we wrześniu 1939 r. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń. W najbliższą niedzielę (1 września) pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku ponownie oddamy hołd żołnierzom, którzy wtedy walczyli i polegli. 1 września obchodzić będziemy również Dzień Weterana.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców miasta do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główna uroczystość odbędzie się 1 września o godz. 12.00 pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku, gdzie zostaną złożone kwiaty. Hołd obrońcom miasta i żołnierzom września oddadzą m.in. przedstawiciele władz i służby mundurowe. W południe w mieście uruchomione zostaną syreny alarmowe, które przypomną o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat.

Oprócz uroczystości pod pomnikiem w tym dniu zostaną odprawione specjalne nabożeństwa. O udział w mszach proszone są poczty sztandarowe. O godz. 10.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. gen. W. Sikorskiego zostanie odprawiona panichida za obrońców miasta we wrześniu 1939 r. i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej. Po południu, o godz. 12.30, w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. ks. abp. R. Jałbrzykowskiego odbędzie się msza św. również w intencji obrońców miasta i poległych.

Anna Kowalska

Zaproszenie do udziału w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Źródło: Urząd Miejski Białystok