Reklama

Rocznica sowieckiej napaści

17 września będziemy obchodzić 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców miasta na uroczystości poświęcone tej rocznicy. W tym dniu odbędzie się także Peleton Pamięci organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru. Będzie to przejazd rowerowy trasą powiązaną z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń z 17 września 1939 roku. Ponadto w tym dniu obchodzony jest także Międzynarodowy dzień Sybiraka.

17 września 1939 roku na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, zadając decydujący cios państwu walczącemu przeciw niemieckiej agresji. Ta napaść, nazywana IV rozbiorem Polski, przyniosła Polakom represje, kolejne wywózki i mord w Katyniu. W każdą rocznicę sowieckiego wkroczenia na polskie ziemie białostoczanie upamiętnią ofiary komunistycznej napaści i późniejszych zbrodni.

W tym roku, z okazji 80. rocznicy tych wydarzeń, 17 września o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada zostaną złożone kwiaty. Druga część uroczystości rozpocznie się o godz. 12.20 przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka obok kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2.

Zapraszam mieszkańców naszego miasta na te uroczystości, byśmy wspólnie uczcili pamięć ofiar tych tragicznych dla naszej ojczyzny wydarzeń. Liczę także na udział pocztów sztandarowych – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Muzeum Pamięci Sybiru w tym dniu zaprasza na Peleton Pamięci. Ze względu na to, że w tym roku obchodzimy także 100-lecie odzyskania przez Białystok niepodległości, podczas rowerowej wyprawy przez miasto zostaną wyeksponowane miejsca i osoby związane z historią Białegostoku.

Uczestnicy rozpoczną peleton o godz. 16.30 na ul. J. Kilińskiego, przed Pałacykiem Gościnnym. Mieściła się tam pracownia Augustisa, fotografa wywiezionego na Syberię na przełomie roku 1939/1940. Kolejny przystanek znajdzie się na wysokości ul. Mazowieckiej 35, gdzie do 1940 r. mieszkał Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, aresztowany stamtąd w lipcu 1940 r., skazany na karę śmierci, a potem na pobyt w łagrach na Kołymie. Następnie uczestnicy przejadą na ul. Węglową, przy której budowane jest Muzeum Pamięci Sybiru. Finał peletonu odbędzie się na Dworcu Fabrycznym – miejscu wywózek białostoczan na Wschód. Uczestnicy obejrzą tam spektakl muzyczny „Biały przystanek”, którego kanwę stanowią wspomnienia Ireny Bujalskiej oraz wiersze sybiraczki – Anny Rudawcowej. Do tekstów zostanie skomponowana muzyka. Reżyserem wydarzenia jest Michał Jarmoszuk, aktor BTL i wykładowca Akademii Teatralnej. Wezmą w nim udział studenci Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00

Anna Kowalska

Źródło: Urząd Miejski Białystok