Reklama

Repertuar Opery i Filharmonii Podlaskiej Kwiecień w Operze i Filharmonii Podlaskiej Zbiórka zabawek i Wielkanocny Festiwal Ludwi…

Wystawa: MIECZYSŁAW FOGG. PIEŚNIARZ POLAKÓW

Wernisaż odbędzie się w piątek (22 kwietnia) o godz. 17.00 w Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 i będzie połączony z recitalem utworów Mieczysława Fogga w wykonaniu artystów Projektu „Zimne Dranie”. Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odebrania w kasie OiFP.

Na wystawie prezentowane są pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty. Znajdują się wśród nich unikatowe, nieudostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, które przedstawiają spuściznę wielkiego nestora polskiej piosenki. Ekspozycję uzupełniają wspomnienia Mieczysława Fogga oraz archiwalne nagrania z Telewizji Polskiej.

Mieczysław Fogg, właściwie Mieczysław Fogiel, urodził się 30 maja 1901 r. w Warszawie. Był świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także występował w teatrach i kabaretach dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej, widział zgliszcza i odbudowę stolicy. Żył i koncertował również w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mieczysław Fogg zmarł 3 września 1990 r. tuż po zmianie ustroju państwa.

Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty „Pieśniarzem Warszawy”, był orędownikiem kultury narodowej wszystkich Polaków i wszystkich pokoleń. Dlatego mianowano go także Pieśniarzem Polaków.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września – od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy kasy biletowej.

Widzowie spektakli mogą oglądać wystawę nieodpłatnie w przerwach wydarzeń.

FAIR PLAY CREW, KIEDYŚ TO BYŁO

 „Kiedyś to było” to jeden z najpopularniejszych spektakli komediowych formacji tanecznej Fair Play Crew. Prawdziwe show, które pokochała publiczność! Ich abstrakcyjne poczucie humoru, lata doświadczenia scenicznego i niezrównane umiejętności sprawiają, że Fair Play Crew w swoim spektaklu śmieszą widzów w każdym wieku. I to wszystko odbywa się bez słów!

Spektakl przenosi widzów w przyszłość, w której tancerze formacji Fair Play Crew wcielają się w starsze pokolenie i wspominają jak to kiedyś było. Choć ta podróż może wydawać się sentymentalna, nie zabraknie w niej świetnej zabawy, doskonałego humoru i pozytywnych wibracji!

Fair Play Crew to grupa performerów, których pokochała nie tylko cała Polska! Od wielu lat z powodzeniem występują w różnych zakątkach świata i zachwycają kolejne tysiące widzów. Tworzą choreografie i reżyserują spektakle przyjmowane z entuzjazmem w Polsce, Europie i w Chinach. Formacja w ciągu ponad 20 lat działalności artystycznej zdobyła szereg nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą.

Spektakl będzie można zobaczyć 23 kwietnia o godz. 18.00, a także 28-29 kwietnia o godz. 10.00 i 12.00 (spektakle szkolne) na Scenie Kameralnej przy ul. Odeskiej 1.

Opera „Cyganeria” G. Puccini

 „Cyganeria” G. Pucciniego to jedna z najczęściej granych oper na świecie, zaliczana do ścisłego kanonu, która od samego początku budziła potężne emocje, wywołując na twarzach widzów łzy wzruszenia. Oglądana po raz pierwszy jest historią niewinnej miłości i smutku po utracie ukochanej osoby i młodości, w kolejnych odsłonach odkrywa głębokie emocjonalne sensy ukryte w symbolicznych gestach scenicznych. Sam Puccini, gdy zagrał przejmujące akordy śmierci głównej bohaterki, był tak głęboko poruszony, jakby stracił najbliższą mu istotę. Na tym właśnie polega ponadczasowa siła przekazu „Cyganerii” – niezależnie od wieku i doświadczeń – identyfikuje słuchacza z postaciami dramatu.

„Cyganeria” w reżyserii Marii Sartovej miała swoją premierę w Operze i Filharmonii Podlaskiej w marcu 2017 r. Do tej pory zagrano 22 spektakle, które widziało niemal 13 tys. widzów. W kwietniu i maju w głównych rolach będzie można zobaczyć Andrzeja Lamperta i Rafała Bartmińskiego jako Rodolfo, w Mimi natomiast ponownie wcieli się Iwona Sobotka i debiutująca w tej roli Wioletta Chodowicz. W roli Musetty zadebiutuje Anna Wolfinger.

Cyganerię graną na dużej scenie przy ul. Odeskiej 1 będzie można zobaczyć:

23.04.2022, godz. 19.00

24.04.2022, godz. 18.00

29.04.2022, godz. 19.00

30.04.2022, godz. 19.00

07.05.2022, godz. 19.00

08.05.2022, godz. 18.00

21.05.2022, godz. 19.00

22.05.2022, godz. 18.00

źródło i fot.: Opera i Filharmonia Podlaska w Białystoku
oprac.: Paulina Tołcz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama