Reklama

Renault Polska Partnerem Polskich Nagród Filmowych „ORŁY 2006”

Polskie Nagrody Filmowe 'ORŁY’ są przyznawane od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe.
31 stycznia 2006, zostały ogłoszone nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2006. Nominowani zostali wyłonieni przez członków Polskiej Akademii Filmowej w procesie tajnego, korespondencyjnego głosowania.Kandydatami do tegorocznych Orłów zostało 18 polskich filmów (i ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2005 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Film „Komornik” dostał Orła 2006 dla najlepszego polskiego filmu, a jego twórca, Feliks Falk – Orła dla najlepszego reżysera. Za kreację w „Komorniku” Orłem 2006 za najlepszą główną rolę męską uhonorowano Andrzeja Chyrę, a za najlepszą główną rolę żeńską – Kingę Preis. „Komornik” triumfował także w kategoriach: najlepszy scenariusz (Grzegorz Łoszewski) i najlepsza scenografia (Anna Wunderlich). W sumie „Komornik” zdobył sześć Orłów oraz nagrodę publiczności. Za rolę drugoplanową nagrody otrzymali: Jerzy Stuhr występujący w „Persona non grata” oraz Małgorzata Braunek za rolę w „Tulipanach” Jacka Borucha. „Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego otrzymała w sumie cztery nagrody, także za muzykę, montaż i dźwięk, „Jestem” – nagrodę za najlepsze zdjęcia, zaś „Skazany na bluesa” otrzymał nagrodę za najlepsze kostiumy. Natomiast za najlepszy film europejski uznano „Lato miłości” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Laureatem nagrody za osiągnięcia życia został Jerzy Hoffman, twórca m.in. „Potopu” oraz „Ogniem i mieczem” odebrał wyróżnienie z rąk swoich aktorów Małgorzaty Braunek i Michała Żebrowskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Polskie Nagrody Filmowe Orły 2006 odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W ramach współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Renault Polska udostępniło flotę 9 samochodów – modele Vel Satis i Laguna, do dyspozycji gości i laureatów. Przed Teatrem Narodowym prezentowane były modele Vel Satis i Laguna, oraz Samochód Roku 2006 – Clio III.
autor: Bstok.pl
Źródło Renault

Reklama