Reklama

Rekordowa liczba pograniczników złożyła przysięgę

W 33. rocznicę utworzenia Straży Granicznej RP 65 nowych funkcjonariuszek oraz funkcjonariuszy złożyło uroczyste ślubowanie w piątek, 13 października, w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Samorząd województwa podczas uroczystości reprezentowała Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, Sekretarz Województwa Podlaskiego.


Ślubowanie odebrał Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. Zaznaczył, że dzień,  w którym pogranicznicy rozpoczynają służbę, jest szczególny, ponieważ 12 października 1990 roku została sformowana Straż Graniczna. Dodał także, że formacja cieszy się olbrzymim poparciem w społeczeństwie, bo coraz więcej chętnych jest zainteresowanych wstąpieniem w szeregi formacji.

– Tym bardziej jesteśmy dumni i zaszczyceni, że taka duża ilość mieszkańców Podlaskiego odpowiada na naszą prośbę o wstąpienie do Straży Granicznej. Ilość 65 osób nowo ślubowanych jest rekordową. Nie tylko w tym roku, w którym już przyjęliśmy 182 funkcjonariuszy SG w szeregi naszej formacji, ale na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W szczególności tak trudnym okresie tak duża ilość przyjmowanych funkcjonariuszy jest dla nas niezwykle cenna – zwrócił się do funkcjonariuszy komendant.

Zapewnianie bezpieczeństwa

Z kolei Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego w liście skierowanym na tę okoliczność podkreślił, że widoczne jest podobieństwo współczesnej formacji strzegącej granic do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza.

– Tak jak przed laty Wasi przodkowie, również i Wy służycie w warunkach nieustannego zagrożenia i wzmożonej obronności. Stało się tak, gdyż nasz kraj jest celem hybrydowej agresji ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, za którym stoi nieprzyjazna nam Rosja – napisał w odczytanym przez Mirosławę Jaroszewicz-Łojewską liście.

Marszałek podziękował także funkcjonariuszom za służbę, która pozwala Podlasianom czuć się bezpiecznie.

– Te słowa kieruję do Was nie tylko w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, ale również jako podziękowanie mieszkańców naszego regionu, którzy dzięki Wam czują się bezpiecznie w swoich domach – napisał.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama