Ranking oczyszczaczy powietrza na alergie – 3 mity wg eksperta

Reklama

Nazywam się Łukasz Rajzer i od 2017 roku prowadzę największy w Polsce serwis o oczyszczaczach powietrza – Ranking-oczyszczaczy.pl. Gdy zaczynałem, miałem niewielkie pojęcie o smogu i systemach oczyszczających powietrze z trujących gazów, wirusów i alergenów.
Dzisiaj prowadzę zespół ekspercki, który kupuje, testuje i użytkuje najpopularniejsze oczyszczacze powietrza. Mamy swój własny autorski lab, gdzie wykonujemy wiele testów i eksperymentów. Dlatego mogę podpowiedzieć, jaki oczyszczacz powietrza wybrać na alergię.

Mit nr 1 – Istnieją dedykowane oczyszczacze powietrza na alergie

Pomimo tego, że wielu producentów tak pozycjonuje swoje oczyszczacze, to trudno wskazać technologie, które dawałyby przewagę w rozwiązywaniu problemu alergenów.

Usuwanie alergenów z powietrza to jedna z najprostszych rzeczy, które musi zrobić oczyszczacz. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać

W rankingu oczyszczaczy uważamy, że wystarcza mu do tego filtr HEPA i nie ma tu znaczenia, jakiej klasy on będzie. Każdy filtr HEPA od E10 (już raczej niespotykane w oczyszczaczach) do H14 świetnie wyłapują alergeny, bo te są dużymi cząsteczkami i łatwo wpadają w pułapkę gąszcza włókien, z którego zrobione są filtry.

Nie ma specjalnych czujników alergenów. Te, które spotykamy w oczyszczaczach to czujniki pyłów działające na podczerwień lub wykorzystujące laser. Te podczerwone czasami nazywamy czujnikami kurzu i są skalibrowane na większe cząsteczki (np. większość oczyszczaczy powietrza Sharp). Laserowe zazwyczaj skupiają się na analizie powietrza pod względem mniejszych cząstek od PM1 do PM10, ale najczęściej analizują PM2.5, co jest wystarczające, bo ilość PM1 i PM10 jest zazwyczaj skorelowana z ilością cząstek PM2.5.


Liczba alergenów w powietrzu jest zazwyczaj zbyt niska, by czujnik ją zauważył, więc te oczyszczacze, które mówią o alergenach (np. niektóre oczyszczacze powietrza Philips) korzystają z ilości cząstek PM2.5 i przypuszczają, że może być to alergen – to nie działa.

Jonizacja pomaga szybciej usuwać wszelakie cząsteczki z powietrza, ale tempo tego działania jest małe i znacznie lepiej radzi sobie z tym filtr HEPA. Może być miłym dodatkiem, ale nie jest istotna przy alergii. Nasze doświadczenia z alergikami nie wykazały obniżenia objawów z włączonym oczyszczaczem bez filtrów a włączoną jonizacją.


Sama jonizacja przyspiesza usuwanie cząsteczek, w tym alergenów o jakieś 10 do 20% w zależności od siły generatora jonów. Kupując zatem oczyszczacz z większym o 20% CADR (maksymalna ilość powietrza wyrażona w m3 dostarczanego przez oczyszczacz w ciągu godziny) osiągniemy to samo.

Mit nr 2 – Istnieje rzetelny ranking oczyszczaczy powietrza na alergie

Niestety trudno jest znaleźć metodę, która pozwoliłaby zbadać skuteczność działania oczyszczaczy powietrza na alergie. Próbowaliśmy dla zabawy wiele sposobów – koty (żaden nie ucierpiał), kwiaty, czy zakurzone koce (te chętnie zamieszkują roztocza). Nie udało nam się znaleźć sposobu na powtarzalne eksperymenty, które byłyby sensowne.

Wszystkie dostępne czujniki – zarówno te labowe, jak i te w oczyszczaczach reagowały raczej na kurz. Nie widziały nielicznych alergenów, które koledze z problemami alergicznymi zawsze sprawiały już kłopoty.

Mit nr 3 – Oczyszczacz powietrza na alergie musi być drogi

Wcale nie! 

Najprostsze urządzenia posiadające filtr HEPA przyniosą większości alergikom ulgę. I to niezależnie od tego, czy alergia jest na kurz i roztocza, pyłki roślin czy alergeny zwierzęce. Ważne, by oczyszczacz posiadał odpowiednią moc oczyszczającą CADR dostosowaną do pomieszczenia.
Nie trzeba szukać wodotrysków. Super jonizacja, ekstra czujniki, wysokiej klasy filtry – to wszystko to marketingowa próba podniesienia wartości sprzętu w oczach klienta.


Jeżeli chcesz zredukować objawy alergiczne kup oczyszczacz do pomieszczenia stosując się do zalecenia, że na każde 10 m2 powierzchni potrzebujesz minimum 80 m3/h CADR. Jeśli Twoja sypialnia ma 15 m2, to wystarczy Ci oczyszczacz powietrza ze 120 m3/h CADR.


Ale pamiętaj, że chcąc zwiększyć komfort użytkowania, będziesz potrzebował mocniejszej maszyny, by mogła pracować na wolniejszych obrotach, generując pomijalny dla uszu szum.

(Łukasz Rajzer – CEO ranking-oczyszczaczy.pl podpowiada jaki oczyszczacz powietrza wybrać) źródło: materiały własne

Jeśli chcesz kupić tani i dobry oczyszczacz, to odwiedź nasz ranking opłacalności oczyszczaczy powietrza – Ranking-oczyszczaczy.pl.

Skupiamy się w nim na smogu, ale smog usunąć jest trudniej, więc każdy dobrany do smogu oczyszczacz poradzi sobie z alergenami idealnie. Przy okazji zadbasz o zdrowie likwidując z mieszkania smog, z którym boryka się większość miejscowości w Polsce.

Dodatkowa rada – Prawidłowe nawilżenie powietrza pomaga alergikom

Zawsze warto zadbać również o prawidłową wilgotność powietrza, najlepiej zaopatrując się w nawilżacz powietrza. W sezonie grzewczym w wielu mieszkaniach wilgotność powietrza spada poniżej 40%, co skutkuje słabszą pracą śluzówek odpowiedzialnych za zatrzymywania dużych zanieczyszczeń, takich jak alergeny.

Dodatkowo w suchym powietrzu łatwiej się one unoszą. Jeśli zadbasz o wilgotność na poziomie 50%, to również sobie pomożesz. Możesz to zrobić za pomocą nawilżacza ewaporacyjnego (nie kupuj tych z mgiełką) lub kupując oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – takie 2w1.


Dużo zdrowia,
Łukarz Rajzer, CEO Ranking-oczyszczaczy.pl

Reklama