Rafał Czuper nagrodzony za wybitne osiągnięcia sportowe

Tenisista z regionu, paraolimpijczyk Rafał Czuper otrzymał 30 tys. zł. Nagrodzony został także jego trener Marek Iwanicki. Symboliczne czeki ze wsparciem z budżetu województwa wręczył w czwartek, 17 listopada marszałek Artur Kosicki.

Marszałek pogratulował Rafałowi Czuperowi sportowych osiągnięć, szczególnie tych ostatnich – z tegorocznych listopadowych Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w hiszpańskiej Grenadzie. Zawodnik zdobył tam nie tylko Wicemistrzostwo Świata w klasie 2, ale także dwa brązowe medale w grach podwójnych. W grze deblowej z Tomkiem Jakimczukiem oraz w grze mieszanej (mikst) z Dorotą Bucław.

–Rafał Czuper jest wizytówką tego województwa. Jest znany nie tylko w regionie, ale w całej Polsce, a nawet świecie. Jestem niezmiernie dumny, że mogę dziś nagrodzić jego zmagania. To wielki prestiż oraz wielki honor dla naszego regionu, że mamy takiego sportowca– mówił marszałek Artur Kosicki.

Zawodnik otrzymał 30 tys. zł, a jego trener 15 tys. zł.

– Chciałbym serdecznie podziękować za nagrodę i podkreślić, że nie jest to pierwsza nagroda od marszałka, którą otrzymałem za moje osiągnięcia. Ta pomoc z pewnością przyczyniła się do zdobycia ostatnich trzech medali na mistrzostwach świata. Jestem pewien, że bez tej pomocy dużo ciężej byłoby osiągać te sukcesy  – powiedział Rafał Czuper przekazując marszałkowi Kosickiemu pamiątkową koszulkę.

Do podziękowań dołączył trener sportowca Marek Iwanicki.

O roli wsparcia przekazywanego przez samorząd województwa mówił też uczestniczący w spotkaniu Mariusz Rodzik, wiceprezes zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”:

– To jest bardzo ważne, co dzisiaj widzimy, ponieważ jest to wsparcie zarówno zawodnika, jak i jego trenera. Rafał Czuper dba o to, żeby do naszego regionu cały czas były przywożone medale. Jesteśmy wdzięczni marszałkowi za wsparcie sportu osób niepełnosprawnych – podkreślał.

***

Pierwsze sportowe sukcesy Suwalczanina Rafała Czupera na arenie międzynarodowej to tytuł mistrza Europy w 2013 r. w Lignano, zdobyty w grze pojedynczej. W 2015 r. zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w grze pojedynczej oraz brązowy medal mistrzostw Europy w grze drużynowej w Vejle. Podczas igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 r. zajął 2. miejsce w grze pojedynczej. Na tym samym miejscu uplasował się na paraolimpiadzie w Tokio w 2020 r. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rafał Czuper jest członkiem Team Podlaskie. To autorski pomysł zarządu województwa, który powołał drużynę zawodników z różnych dyscyplin sportowych. Wsparcie podlaskiego samorządu dla członków Team Podlaskie zostało przekazane już dwukrotnie.