Reklama

Radio Akadera istnieje już od 55 lat!

Dziennikarze i prezenterzy Radia Akadera nieustannie napełniają je nową energią, pielęgnując przywiązanie słuchaczy do dziedzictwa Akadery, jakim jest hołdowanie najlepszej rockowej muzyce – tak czytamy w przesłanym komunikacie Radia Akadera.

– Kiedy w 1990 roku rozpoczynałam studia w Politechnice Białostockiej, wiedziałam, że Radio Akadera działa od lat na Uczelni i można je usłyszeć w akademikach – wspomina dr hab. inż. Marta Kosior – Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Od 1992 roku, kiedy radio rozpoczęło nadawanie na falach UKF, stało się jedną z najbardziej oryginalnych stacji w mieście.

Radio powstało w połowie lat 60-tych w akademiku przy ulicy Krakowskiej, w hotelu robotniczym, jako radiowęzeł. Mieszkający tam studenci postanowili to wykorzystać i zrobić własne radio. Zbudowali skomplikowaną sieć kabli, włączników, przekaźników, wygłuszyli studio foremkami od jajek. Ich starania doceniły władze uczelni i sfinansowały zakup zestawu profesjonalnego sprzętu: konsolety, radiomagnetofonu i wzmacniacza. Radiowęzeł zaczął nadawać w 1966 roku. Studenci poczuli się radiowcami i aby to podkreślić, nazwali się akademickim radiem. Nie byli zadowoleni z długiej nazwy – więc skrócili ją do dwóch słów: „akade” i „ra”. Połączyli je i tak zostało.

Akadera jako jedna z pierwszych w Polsce otrzymała koncesje. Stało się to 25 sierpnia 1994 roku. Radio grało wtedy na częstotliwości 71,24 MHz. Kilka lat później przeszło na 87,7 FM i tak już zostało.

Z okazji jubileuszu przygotowana została kampania billboardowa.

– W Białymstoku można podziwiać przepiękne billboardy, z których zerkają na nas zawadiacko prezenterzy radia stylizowani na gwiazdy różnych muzycznych epok i stylów – wyjaśnia Julitta Grzywa, kierownik anteny Radia Akadera.

Billboardy łączy logo stacji i nawiązujące do jubileuszu hasło: „Od 55 lat ostro sobie pogrywa”.

źródło i fot.: Politechnika Białostocka
oprac.: Paulina Tołcz

Reklama