Reklama

Ptaki w budkach lęgowychAż 45% budek lęgowych, rozdanych przez Miasto Białystok mieszkańcom, zasiedliły ptaki. W lutym 328 domków dla ptaków białostoczanie powiesili na swoich działkach. Tworzenie miejsc do lęgu ptaków jest kolejnym działaniem Miasta na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności Białegostoku.Aż 45% budek lęgowych, rozdanych przez Miasto Białystok mieszkańcom, zasiedliły ptaki. W lutym 328 domków dla ptaków białostoczanie powiesili na swoich działkach. Tworzenie miejsc do lęgu ptaków jest kolejnym działaniem Miasta na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności Białegostoku.

Do 30 września 2022 r. otrzymaliśmy informacje dotyczące 300 z 328 budek lęgowych przekazanych w lutym mieszkańcom Białegostoku do zawieszenia na swoich działkach. Okazało się że 137 budek lęgowych, czyli aż 45%, zostało zasiedlonych.  

Gatunkiem, który w tym sezonie najczęściej korzystał z budek, była sikorka bogatka (Parus major). Na drugim miejscu znalazł się wróbel zwyczajny (Passer domesticus), na trzecim mazurek (Passer montanus), na czwartym modraszka (Cyanistes caeruleus). Ponadto, jak wskazali uczestnicy akcji, gatunkami ptaków, jakie zasiedliły budki, były również: pleszka (Phoenicurus phoenicurus), szpak (Sturnus vulgaris) oraz sikora sosnówka (Periparus ater).

– Zaproponowaliśmy mieszkańcom Białegostoku, aby zaprosili ptaki do swoich ogrodów. Przekazane budki powieszone blisko domu dały nie tylko możliwość obserwacji, ale jednocześnie stworzyły ptakom miejsce do lęgu. Dziękujemy mieszkańcom za czynne włączenie się w akcję ochrony ptaków mieszkających na terenie miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Warto przypomnieć, że od 30 września do 2 października 2022 r. obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. W tym roku gatunkiem patronującym Europejskim Dniom Ptaków w Polsce została modraszka (Cyanistes caeruleus) – ptak, który był częstym gościem budek lęgowych rozdanych białostoczanom.

W lutym Miasto Białystok przekazało 250 budek lęgowych dla ptaków mieszkańcom Białegostoku. 78 budek trafiło do placówek oświatowych – przedszkoli i szkół. Do każdej budki dołączona była ulotka z instrukcją dotyczącą jej prawidłowego zawieszenia. Warunkiem otrzymania budki było powieszenie jej na terenie Białegostoku, w sposób zgodny z otrzymaną instrukcją, i wyrażenie zgody na wykonanie zdjęcia budki w miejscu jej zawieszenia.

Zdjęcia i filmy załączone do informacji zostały przesłane przez uczestników akcji.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska

Autor: Monika Parczewska

 Autor: Andrzej Kuźma

 Autor: Jędrzej Grygoruk

Reklama

Reklama