Reklama

Przez granicę polsko-litewską wbrew przepisom

9 maja 2022 roku wspólny patrol funkcjonariuszy z Placówki SG  w Rutce-Tartak i Placówki SG w Gołdapi na terenie gminy Filipów do kontroli zatrzymał pojazd marki Volkswagen na łotewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca w samochodzie przewoził 3 obywateli Iranu i obywatela Turcji. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy kontrola legalności pobytu wobec cudzoziemców wykazała, że przewożeni cudzoziemcy nie posiadają przy sobie dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski.  W trakcie dalszych czynności ustalono, że cudzoziemcy  opuścili ośrodek dla cudzoziemców na Łotwie. Swoją podróż planowali zakończyć w Niemczech.

W związku z przekroczeniem polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom i przebywaniem na terytorium naszego kraju bez wymaganych dokumentów wszyscy cudzoziemcy po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Natomiast obywatel Łotwy, został doprowadzony do prokuratury rejonowej w Suwałkach, a w związku pomocnictwem w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, zostało wobec jego wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji o wydaleniu.   

Od początku roku za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 107 osób.

  • Kontrola drogowa SG
    Kontrola drogowa SG

Reklama