Przemysłowe spojrzenie na kuchnię – czyli o stylu industrialnym

Styl industrialny, nazywany również loftowym, pozostaje w modzie od kilku sezonów. Powstały na fali zafascynowania pofabrycznymi wnętrzami o nieco surowej i przemysłowej aranżacji, jest obecnie wyrazem nowoczesnego spojrzenia na oryginalną elegancję.

Czym charakteryzuje się ten styl? Jak wprowadzić go do swojego domu lub mieszkania? Poznaj nasze wskazówki i ciesz się wyjątkowym charakterem wnętrz!

Skąd wziął się styl loftowy?

Korzeni stylu loftowego należy szukać w latach 50-tych, w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy, w wyniku recesji w sektorze nieruchomości budynki fabryczne i przemysłowe zaczęły świecić pustkami. Magazyny, dawne składy towarowe i hale targowe przyciągały artystyczny świat ówczesnej Ameryki. Przestronne wnętrza o niezwykłym charakterze szybko zapełniły się meblami z odzysku i przystosowanymi do użytku elementami i konstrukcjami.

Pierwsze propozycje aranżacyjne na gruncie polskim zaczęły pojawiać się niemal 40 lat później – na początku lat dziewięćdziesiątych. Patrząc z perspektywy czasu styl ten przyjął się u nas doskonale, a projekty oparte na industrialnym charakterze są stosowane nawet w małych pomieszczeniach, kłócąc się nieco z pierwotnym założeniem.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Styl industrialny wyróżnia się surowością, minimalizmem, prostotą konstrukcyjną i pewną powściągliwością aranżacyjną.

Reklama

Dominującą barwą jest czerń, różne odcienie szarości i biel. To te kolory świetnie komponują się ze ścianami z odkrytą cegłą, wykończeniem z surowego betonu, miedzianymi lub aluminiowymi dodatkami i dużymi oknami, wpuszczającymi sporo naturalnych promieni. Wnętrza docelowo mają kojarzyć się z niewykończonymi czy wręcz intensywnie wyeksploatowanymi pomieszczeniami – taki efekt uzyskuje się poprzez przecieranie świeżego tynku lub odsłanianie surowej cegły czy drewna konstrukcyjnego.

Podłogi w stylu loftowym także mają kojarzyć się z wnętrzami pofabrycznymi. Stąd chętnie wykonuje się je z drewna poddawanego ługowaniu. Ciekawy efekt może dawać posadzka betonowa i dostępne na rynku panele podłogowe – np. z wzorem przypominającym deski pochodzące ze starych skrzynek transportowych.

Meble i dodatki

Zarówno meble, jak i nieliczne dla stylu loftowego dodatki powinny zachowywać minimalistyczną formę. Doskonale sprawdzi się umeblowanie wykonane z drewna łączonego z metalem. Prawdziwi fani aranżacji industrialnych wybierają raczej wyposażenie z odzysku –stoliki kawowe samodzielnie zbijane z palet drewnianych czy też meble laboratoryjne, w całości wykonane z metalu i szkła. Obowiązkowo powinniśmy wybierać meble kuchenne ze stali nierdzewnej, które wyróżniają się trwałością, wytrzymałością, surowym designem i uniwersalnością. Wybieraj więc podgrzewacze gastronomiczne, blaty, fronty i dodatki, które wytrzymają wysokie temperatury, kontakt z żywnością i częste czyszczenie.  

Ważną rolę we wnętrzach loftowych odgrywa oświetlenie. Lampy w aluminiowych oprawach, proste klosze czy wręcz same żarówki (lub lampy stylizowane na taki kształt) to podstawa! Im bardziej elementy oświetleniowe będą przypominały wyposażenie fabryczne, tym lepiej. Jeśli natomiast uda Ci się zdobyć używane, stare lampy z likwidowanego magazynu czy zakładu produkcyjnego, uzyskasz prawdziwie industrialny efekt!

Decydując się na aranżację swojego mieszkania utrzymaną w tak surowym stylu nie rezygnuj z dodatków. Pamiętaj jednak, że wszystkie, wystawione elementy muszą spełniać swoją funkcjonalną rolę – w tym przypadku mniej znaczy więcej, a każdy, wystawiony dodatek ma swój ściśle określony cel i zastosowanie.