Reklama

Przedsiębiorco nie zwlekaj i załóż profil na PUE ZUS

Przepisy ustawy, które wchodzą w życie 1 stycznia 2023 r. nakładają na każdego płatnika składek obowiązek posiadania konta na PUE ZUS. Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na to czy opłacają składki tylko za siebie, czy zatrudniają pracowników muszą dopełnić tej formalności do 30 grudnia 2022 r.

Każdy płatnik składek, niezależnie od tego czy opłaca składki tylko za siebie, czy zatrudnia pracowników, będzie musiał posiadać profil na PUE ZUS. Dotychczas taki obowiązek dotyczył jedynie pracodawców rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Od nowego roku konto muszą posiadać także właścicieli małych firm, czyli opłacający składki wyłącznie za siebie oraz zatrudniający do 5 pracowników – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS to duże ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców. Indywidualne konto na PUE ZUS mają także lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści. Obecnie na Platformie swój profil ma niemal 10,7 mln użytkowników.

Tych, którzy nie mają jeszcze swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych, ZUS zachęca do jego założenia. Rejestracja profilu na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa kilka minut. Swoją tożsamość można potwierdzić na kilka sposobów:

  • przez profil zaufany,
  • bankowość elektroniczną,
  • w trakcie e-wizyty,
  • osobiście w placówce ZUS.

Informacja prasowa

Reklama