Prosta umowa kupna sprzedaży auta – gdzie znaleźć wzór?

Reklama

Spora część nabywanych przez nas samochodów to auta używane. Aktualne tendencje na rynku wskazują, że nic w tej kwestii się nie zmieni. Wybieramy samochody używane, w dobrym stanie technicznym i niewielkim przebiegiem. Nie mniej istotna powinna być podpisana umowa kupna sprzedaży samochodu. To zabezpieczenie zarówno dla sprzedającego, jak również dla osoby kupującej. Warto wiedzieć co powinna zawierać umowa kupna auta, na co zwrócić szczególną uwagę oraz o czym nie zapomnieć. Nie należy bagatelizować tego elementu ścieżki zakupowej. Nigdy nie wiemy, co nas spotka. Lepiej być dobrze zabezpieczonym. Jak więc powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu, aby prawidłowo zabezpieczała nasze interesy?

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Umowa kupna sprzedaży, to dokument, który zabezpiecza osobę kupującą i sprzedającą. Aby mieć pewność, że sporządzony przez nas dokument, zawiera wszystkie ważne elementy, warto korzystać z gotowych wzorów dostępnych na stronie https://autoumowa.pl/download/. Przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży samochodu powinniśmy sprawdzić dowód rejestracyjny. Ważne, aby zwrócić uwagę, czy osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym, to ta sama, która umowę pospisuje. Innymi słowy, czy jest to osoba mająca prawo do sprzedaży samochodu. Jeśli dane się nie zgadzają, osoba sprzedająca powinna pokazać nam stosowne upoważnienie, które pozwala jej prowadzić proces sprzedaży pojazdu. Numer VIN, marka i model pojazdu to kolejne elementy, które na umowie sprzedaży i w dokumentach samochodu muszą być dokładnie takie same. Do umowy kupna sprzedaży warto również wpisać godzinę zawarcia naszej transakcji. Jest to zabezpieczenie w razie popełnienie ewentualnych wykroczeń drogowych.

Zawarcie umowy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Często zdarza się, że sprzedawcy próbują wymusić na kupującym, wpisanie niższej kwoty transakcji. Jest to zdecydowanie sytuacja niekorzystna dla osoby kupującej. W razie jakichkolwiek ukrytych wad, nie mamy prawa do zwrotu do pełnej kwoty, a jedynie do tej wpisanej na umowie. Równie ważny, jak stan techniczny pojazdu, jest również jego przebieg. Umowa sprzedaży auta powinna zawierać spisany stan licznika pojazdu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, w jakich jednostkach został on wyrażony. Do wyboru mamy dwie opcje, kilometry i mile. Równie istotny jest precyzyjny opis przedmiotu transakcji. Powinny się w nim znaleźć również wszystkie wady, które w chwili sprzedaży posiada dany samochód. Zatajanie takich wad nie powinno mieć miejsca.

PCC -3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych

Samochód kupiony? Czas zapłacić podatek! Formularz PCC-3 jest potrzebny, aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Każda osoba, która zawarła umowę kupna-sprzedaży, zobowiązana jest do opłacenia podatku. Przy kupnie pojazdu używanego, w oparciu o umowę kupna sprzedaży, jesteśmy zobowiązani do opłacenia dwu procentowego podatku. Musimy to zrobić w ciągu czternastu dni od daty podpisania umowy. Na szczęście możemy to zrobić za pośrednictwem Internetu. Na stronie wybieramy odpowiednią zakładkę w menu i pobieramy deklarację. Wypełnianie zaczynamy od wpisania daty nabycia pojazdu, wybieramy odpowiedni urząd skarbowy i rozpoczynamy składanie naszej deklaracji. Uzupełniamy swoje dane, opisujemy to, co kupiliśmy, nie zapominając o numerze VIN, roku produkcji i modelu pojazdu. Dane te znacząco ułatwią urzędowi weryfikacje naszego pojazdu. Podajemy kwotę zakupu, a system w sposób automatyczny wylicza nam wartość podatku, który musimy zapłacić. Na samym końcu możemy przejrzeć wypełniona deklarację i sprawdzić, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu.

Reklama