Projektowanie krajobrazu – jakie są najważniejsze etapy?

Projektowanie krajobrazu to czynność, która pozwala stworzyć funkcjonalną oraz atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Chcąc odpowiednio ją zaaranżować należy jednak znać etapy, według których powinny być wykonywane prace. Jakie są zatem najważniejsze etapy przy projektowaniu ogrodu? Odpowiedź na to oraz inne pytania znajduje się w niniejszym artykule.

Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

Jak wspomniano we wstępie projektowanie krajobrazu pozwala zaaranżować własny ogród w taki sposób, by był on nie tylko funkcjonalny, ale również zachwycał wyglądem, czy odpowiednio dobraną roślinnością. Od czego więc zacząć projektowanie ogrodu? Pierwszym etapem powinno być określenie własnych potrzeb zarówno jeśli chodzi o funkcje, które ma spełniać dana przestrzeń, jak i rośliny, które mają znaleźć się w ogrodzie. W następnej kolejności należy szczegółowo zapoznać się z aktualnym stanem ogrodu, biorąc pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale również ukształtowanie terenu, zacienienie, czy obecnie rosnącą roślinność. Pozwoli to stworzyć plan zaaranżowania ogrodu oraz przejść do kolejnych etapów. W tym momencie przydatne może być stworzenie mapki ogrodu, która będzie uwzględniała nie tylko budynki znajdujące się na działce, ale także obecną tam infrastrukturę (również podziemną). Pozwoli to odpowiednio zaplanować przestrzeń dorysowując na mapie konkretne elementy, które mają się znaleźć w ogrodzie.

garden with garden furniture and fountain

Reklama

O czym pamiętać dobierając roślinność do ogrodu?

Po stworzeniu planu ogrodu, który będzie dostosowany do specyfiki danej działki oraz istniejącej infrastruktury należy przejść do kolejnego etapu, którym jest dobór roślin. Istotne w tym przypadku jest to, by dopasować nowe gatunki drzew i krzewów do już istniejącej szaty zieleni, dzięki czemu całość będzie odpowiednio ze sobą współgrała. Bardzo ważne jest także to, by sadzone rośliny zostały odpowiednio dobrane do warunków ekologicznych oraz pH gleby, co nie tylko przełoży się na ich wzrost, ale również ułatwi pielęgnację. W wielu przypadkach bowiem różnego rodzaju zabiegi należy przeprowadzać regularnie.

Dlaczego warto zlecić projektowanie ogrodu profesjonalistom?

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu jak najbardziej jest możliwe, a w wielu przypadkach może stanowić naprawdę dużą przyjemność. Dla wielu osób jednak może być prawdziwym wyzwaniem, w związku z czym warto rozważyć zlecenie tego typu usług profesjonalistom. Specjalista od projektowania krajobrazu będzie bowiem w stanie nie tylko zaprojektować przestrzeń odpowiadającą potrzebom właściciela, ale również odpowiednio dobrać rośliny, które będą dobrze rosły w danych warunkach, a ich pielęgnacja nie będzie zbyt wymagająca. Gdzie szukać tego typu fachowców? Oczywiście w Internecie, co jest nie tylko wygodne, ale pozwala również porównać zakres usług świadczonych przez projektantów. Ogłoszenia są dostępne m.in. pod hasłem: projektowanie ogrodów w Białymstoku.

Podsumowując należy stwierdzić, że projektowanie krajobrazu to czynność, która składa się z kilku etapów. Istotne jest także to, że można ją wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom.