Reklama

Projekt Wodociągów Białostockich z dofinansowaniem

Wodociągi Białostockie ponownie z powodzeniem sięgają po środki unijne na swoje inwestycje. Po raz pierwszy jest to projekt międzynarodowy. Obecnie realizują wspólne przedsięwzięcie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej „Lutskvodokanal” w Łucku (Ukraina). Unijne wsparcie finansowe wyniesie 90% wartości projektu, tj. prawie 2,4 mln euro, i zostanie równo podzielone pomiędzy Beneficjenta Wiodącego („Lutskvodokanal”) i Partnera Projektu (Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.).

Wspólny projekt pt. „Bezpieczna kanalizacja dla zdrowego środowiska: rozwiązania transgraniczne Łucka i Białegostoku” jest na liście 44 przedsięwzięć (spośród 132 uczestniczących w konkursie), którym przydzielono dofinansowanie z Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Przedsięwzięcie realizowane jest w okresie od 17 września 2024 r. do 16 września 2026 r.

Prawie 2,4 mln euro unijnego wsparcia finansowego zostanie równo podzielone pomiędzy Beneficjenta Wiodącego („Lutskvodokanal”) i Partnera Projektu (Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.). Wartość projektu to 2 629 811,34 EUR, w tym część polska to 1 321 141,05 EUR, zaś ukraińska to 1 308 670,29 EUR. Całkowite dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 90% wartości projektu tj. 2 366 830,21 EUR (w tym część polska to 1 189 026,95 EUR, zaś ukraińska to 1 177 803,26 EUR).

– Projekt będzie realizowany w cieniu toczącej się wojny w Ukrainie. Wczoraj minęło 1000 dni od napaści Rosji na to państwo. Jednak życie toczy się dalej i bardzo cieszę się, że Miasto Łuck myśli o przyszłości i działaniach proekologicznych – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Łuck od wielu lat jest miastem partnerskim Białegostoku, a partnerów poznajemy właśnie w momentach potrzeby współpracy i wzajemnej pomocy.

W Białymstoku przyznane unijne dofinansowanie pokryje modernizację jednego z głównych kanałów sanitarnych – na odcinku od rz. Białej w rejonie ul. Sikorskiego do ul. Wysoki Stoczek – oraz zakup i montaż przepływomierzy do pomiaru ilości ścieków w zmodernizowanym kolektorze sanitarnym (wraz z przekazem danych do systemu informatycznego). W efekcie kanalizacja w tym miejscu będzie uszczelniona, a to zredukuje napływ ścieków do rzeki i wód gruntowych. Wyeliminowane zostanie przenikanie do kanału wód z gruntu i rzeki, spadnie również uciążliwość odorów gromadzących się w kolektorze. Projekt obejmuje też szeroko zakrojoną informację oraz wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami, a także działania edukacyjne i promocyjne w celu świadomego, bezpiecznego dla otoczenia, korzystania z sieci kanalizacyjnej.

Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, przyjęty przez Komisję Europejską 30 listopada 2022 r., ma wspierać procesy rozwojowe na pograniczu tych dwóch krajów. Skierowany jest do polskich i ukraińskich regionów przygranicznych oraz wszystkich instytucji non-profit działających na tym obszarze.

Miasto Białystok podpisało umowę o współpracy z Miastem Łuck w 2013 roku. Realizacja wspólnego przedsięwzięcia Białegostoku i Łucka – współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – pokazuje, jak współpraca zagraniczna znajduje bezpośrednie przełożenie na prowadzenie inwestycji i pozyskiwanie na nie środków finansowych.

Magdalena Gajewska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama