Projekt poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - Miejski Portal Informacyjny Bstok.pl Białystok

Reklama

Projekt poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Dziś (22 października) w Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku odbyła się inauguracja II edycji projektu poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w białostockim systemie edukacji pn. „A-TO-MY”. Podczas spotkania miały miejsce wystąpienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz została podsumowana I edycja projektu.

Celem II edycji projektu jest wzmocnienie więzi rodzinnych oraz relacji między rodzicami a dziećmi, które sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa i równowagi psychicznej poprzez wspólne, aktywne spędzanie czasu.

– Mając na uwadze, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło oddziaływanie czynników wpływających na poczucie bezpieczeństwa i stabilność otoczenia młodych ludzi, uważam, że troska o ich zdrowie, w tym psychiczne, jest kluczowa. Niezbędne jest budowanie i wzmacnianie więzi rodzinnych oraz wsłuchanie się w ich obawy, lęki i potrzeby – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim.

Podczas konferencji zaproszeni goście, dyrektorzy białostockich szkół, a także dorośli i młodzież, spotkali się, by poznać efekty I edycji projektu „A-TO-MY” oraz poznać działania planowane na najbliższy rok szkolny. Uczestnicy zostali również zapoznani z rekomendacjami dla psychologów i pedagogów w szkołach. W trakcie trwania wydarzenia szczególne podziękowania zostały skierowane do dyrektorów i pracowników białostockich poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy, poprzez liczne warsztaty przeprowadzone w ubiegłej edycji dla nauczycieli oraz młodzieży szkolnej, stanowili podstawę do tego, jak mówić o zdrowiu psychicznym w przestrzeni szkolnej.

Uczestnicy konferencji mogli również wysłuchać wystąpienia prof. dr hab. Karola Kamińskiego – prorektora ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także dyrektora Ośrodka Badań Populacyjnych – dotyczącego połączenia zdrowia psychicznego ze zdrowiem rozumianym jako całość, a także o istotnym dla białostoczan badaniu Białystok PLUS. Na spotkaniu można było również wysłuchać wykładu pt. „Radzi sobie czy nie? O rozumieniu i pomocy w trudnych emocjach dziecka”, który prowadziła dr. n. med. Anna Rogowska-Zach – Wojewódzka Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Po konferencji wszyscy uczestnicy zebrali się pod zwycięską pracą w konkursie „Mapa Zdrowia Psychicznego”, organizowanego w ramach I edycji projektu, gdzie zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku dokonali uroczystego odsłonięcia muralu.  

Marta Matejczuk

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama