Reklama

„PROaktywnie z książką” – projekt dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów Prawie 270 tys. zł z budżetu województwa dla Książ…

Znani autorzy książek: Tomasz Samojlik, Boguś Janiszewski, Joanna Krzyżanek, Marta Fox, a także psycholog Jarek Żyliński i edukatorka prozdrowotna Marzena Żurek przeprowadzą zajęcia edukacyjne, warsztaty literacko-kulinarne, grywalizacyjne (wykorzystanie mechanizmów znanych z gier do innych obszarów), psychologiczne i wezmą udział w spotkaniach autorskich.
Wydarzenia będą miały miejsce w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej w Białymstoku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 14A, w kilku wybranych miejskich filiach bibliotecznych i bibliotekach województwa podlaskiego w: Surażu, Poświętnem, Czyżach, Perlejewie, Suwałkach, Mońkach, Nowince i Płaskiej. 

Projekt „PROaktywnie z książką” będzie realizowany dzięki dotacji, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2022”. Adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, szczególnie w wieku 60+.

Projekt rozpocznie się 5 maja kierowanymi do dzieci spotkaniami z Joanną Krzyżanek – autorką bajek, opowieści i wierszy dla najmłodszych, w tym serii o Ignasiu Ziółko, Kurze Adeli i Kocie Papli.
O 9:30 organizatorzy zapraszają do biblioteki w Surażu na zajęcia pt. Dobre maniery z rodziną Wafelków, a na 11:30 do biblioteki w Poświętnem na warsztaty literacko-kulinarne Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem.

Projekt „PROaktywnie z książką” obejmuje następujące wydarzenia:

  • Na ratunek Mateczce Ziemi – spotkanie z Tomaszem Samojlikiem oparte na autorskim komiksie „Na ratunek Mateczce Ziemi”, który w lekkiej formie pokazuje poważny problem, przed którym stoi cała ludzkość – ochronę przyrody i klimatu
  • Dobre rady na odpady – spotkanie autorskie z Bogusławem Janiszewskim połączone z interdyscyplinarnym warsztatem dla dzieci na bazie książki „Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie widzą”. Najmłodsi czytelnicy zapoznają się z zagadnienieniami zanieczyszczenia środowiska naturalnego i właściwej segregacji odpadów.
  • Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią – spotkanie warsztatowe dla młodzieży z Bogusławem Janiszewski inspirowane książką „Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą”. Uczestnicy warsztatu wezmą udział w grupowej grze biznesowej przygotowanej przez autora, która ma na celu uświadomienie odbiorcom wpływu człowieka na degradację środowiska, w tym na zmiany klimatyczne.
  • Czytanie remedium na wszystko – jak poprawić swój komfort życia? – Marzena Żurek, autorka książki „Dieta dorosłego człowieka” oraz doradca i edukator żywieniowy, podczas spotkania z seniorami opowie o zasadach zdrowego stylu życia i prawidłowego komponowania pełnowartościowych posiłków oraz o prozdrowotnych wartościach literatury.
  • Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem – warsztaty literacko-kulinarne dla dzieci, które poprowadzi Joanna Krzyżanek. W ich trakcie najmłodsi będą mieli okazję poznać świat smaków i bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy.
  • Dobre maniery z rodziną Wafelków – zajęcia z Joanną Krzyżanek kierowane do dzieci będą krążyć wokół tematów savoir-vivre’u i zachowywania się w różnych sytuacjach. W ich trakcie autorka zaprezentuje swoje dwie książki: „Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy” i „Dobre maniery dla dzieci. Rodzina Wafelków”.
  • Komunikacja międzypokoleniowa – rozmowy bezproblemowe – warsztat z psychologiem na temat porozumiewania się i wzajemnego zrozumienia między młodszymi a starszymi w rodzinie i miejscu pracy.
  • Wolni od uzależnień – warsztaty z elementami wykładu skierowane do młodzieży.

Dzięki bohaterom książek Marty Fox uczestnicy spotkania poznają funkcjonowanie człowieka uzależnionego od różnych substancji i zachowań.

  • Młodzież wobec wyzwań codzienności – spotkanie autorskie z Martą Fox skierowane do młodzieży, którego tematem przewodnim będą problemy, z którymi borykają się na co dzień młodzi ludzie.
  • Najnowsza literatura dla młodzieży wobec wyzwań współczesności – co mówi o nastolatkach? Jak dotrzeć z literaturą do młodzieży? – spotkanie z dr Anną Czernow – badaczką literatury dziecięcej i młodzieżowej – adresowane do: rodziców, seniorów, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury i studentów.

Wydarzenia w ramach projektu „PROaktywnie z książką” potrwają do 5 października.

Szczegółowe informacje na temat spotkań już niebawem na stronie internetowej www.ksiaznicapodlaska.pl i profilu facebookowym Książnicy Podlaskiej.

Główny organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Współorganizator: Podlaski Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama